Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Majandus / Euro tulek / Eurole üleminek sai lõpliku kinnituse

Eurole üleminek sai lõpliku kinnituse

Prindi see artikkel
13. juuli 2010

EUFlagsTäna toimunud Euroopa Liidu rahandusministrite kohtumisel võeti vastu nõukogu otsus ja määrused, millega kinnitati Eesti eurole üleminek 1.jaanuaril 2011 ja kroonide eurodeks vahetamise ümberarvestuskurss. Eesti kroonid vahetatakse üleminekul eurodeks kursiga 1 euro = 15,6466 krooni, st praegune kurss ei muutu.

„Tänane otsus on tunnustus meie ühistele jõupingutustele ja rahanduspoliitikale. Me astume eurotsooni, mille majanduslikud alused on tugevnemas. Euro on väga tähtis meie majanduse taastumiseks ja heaolu kasvuks. Nüüd seisab riigil, kohalikel omavalitsustel ja ettevõtetel ees veel pool aastat tõsist tööd praktiliste ettevalmistustega, et eurole üleminek kulgeks võimalikult sujuvalt,” kommenteeris rahandusminister Jürgen Ligi.

Lisaks eurootsustele said ministrid ülevaate Belgia eesistumise prioriteetidest, kus esikohal on majanduspoliitikate koordinatsiooni parandamine ning finantssektori jätkuvad reformid. Euroopa Komisjon tutvustas ettepanekuid senisest rangema eelarvepoliitika seire rakendamiseks. Nende ettepanekute kallal jätkatakse tööd sügisel.

“Euroopa Liidu rahandusministrite tänane lõplik kinnitus Eesti liitumisele euroalaga 1. jaanuarist 2011 annab ühe kindlustuspoliisi Eesti inimestele ja Eesti majandusele,” ütles president Toomas Hendrik Ilves. “See koos krooni üleminekukursi fikseerimisega praeguse vahetuskursi tasemel on viimane otsus Eesti liitumisel euroalaga ning niiviisi tunnustus kõigile, kes keeruliste aegade kiuste mõistsid paljude raskete rahandus- ja majanduspoliitiliste otsuste hädavajalikkust.”

Eesti riigipea, kes viibib Kreekas Euroopa Liidu majanduslikku ja poliitilist tulevikku arutaval esinduslikul Symi sümpoosionil, ütles ühenduse rahandusministrite otsust kommenteerides:

“Euroalaga ühinemine tähendab Eestile ühinemist maailma ühe suurima valuutaga. Kordan, et see ei ole võluvits, mis lahendab hoobilt kõik meie probleemid ja päästab meid lõplikult majandussurutisest. Euro lisab aga Eesti majandusele stabiilsust, lihtsustab meie kaubandussuhteid ning mis väga tähtis – Eesti näitab, et ta on usaldusväärne partner, osa väga mõjukast majanduspiirkonnast.”

President Ilvese sõnul tuleb euroala praeguste probleemidega kindlasti toime, leiab vastutustundlikult vajalikud lahendused ja astub tulevikku varasemast tugevamana.

Rääkides euro kasutuselevõtu mõjust hindadele, kiitis president Ilves Kaubandus-Tööstuskoja juhitud Ausa Hinnastamise Lepet, mille ettevõtlusliidud sõlmivad augusti lõpus ning millega liitujad kinnitavad, et eurole üleminekut ei kasutata hindade kunstlikuks moonutamiseks.

Allikad: Rahandusministeeriumi ja presidendi kantselei 13.07.2010 pressiteated