Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Eesti riik / Kaitsevägi / Afgaanid korraldavad eestlaste vastutusalal turupäevi

Afgaanid korraldavad eestlaste vastutusalal turupäevi

Prindi see artikkel
16. august 2010

Seekordsel turupäeval ostsid eestlased 20 arbuusi. (foto: Carl Schulze / www.mil.ee)

Seekordsel turupäeval ostsid eestlased 20 arbuusi. (foto: Carl Schulze / www.mil.ee)

Afganistani Helmandi provintsi elanikud korraldavad alates maikuust Eesti kaitseväelaste vastutusalal turupäevi.

Kohalikud elanikud pidasid turgu ka varem, kuid Talibani tegevuse tõttu ei olnud see neile turvaline. Mais kolisid ümbruskonna kaupmehed oma turu Estcoy-10 mehitatava patrullbaasi Wahid lähedusse.

“Turu tekkimise põhjuseks on paranenud turvalisus. Kohalikud on hakanud aktiivselt kasutama meie ehk ISAFi ja Afganistani Rahvuslike Julgeolekujõudude poolt kontrollitavat turvalist maa-ala,“ ütles Estcoy-10 ülem major Meelis Jõemaa. „Turg arendab ka inimeste omavahelist läbikäimist ja infovahetust, mis on tavaliselt siinses olukorras küllaltki piiratud. Meile tähendab see omakorda uusi ülesandeid ja väljakutseid, eriti just turvalisuse tagamisel,” lisas ta.

Turupäevadel tagavad eestlased koos Afganistani julgeolekujõududega kohalike turvalisust, kontrollides ümbruskonna teedel sõidukeid ja sooritades patrulle. Ühendkuningriigi armee stabiliseerimis- ja toetusmeeskond planeerib tulevikus ehitada turualale ka püsivad müügiboksid, mis antakse kohalike kaupmeeste käsutusse.

Viimasele turule oli kohale tulnud üle 20 kaupleja ja ostjaid liikus päeva jooksul läbi hinnanguliselt üle 200. Kohalike müüdavad arbuusid ja viinamarjad on värskeks vahelduseks ka Wahidis ja ümbruskonna kontrollpunktides teenivatele Estcoy-10 kaitseväelastele.

Turul kaubeldakse erinevate toodetega, nagu elusloomad, puuviljad ja vürtsid, aga ka erinevad esmatarbekaubad.

Eesti kontingent Afganistanis koosneb jalaväekompaniist, logistilisest toetuselemendist, lähikaitsemeeskonnast ja staabiohvitseridest. Alates mai keskpaigast tagab Helmandi provintsis patrullbaasi Wahidi ümbruses kohalikele elanikele turvalist elu jalaväekompanii Estcoy-10, keda toetab Camp Bastionist logistiline toetuselement NSE-9.

Allikas: Kaitseväe Peastaabi 16.08.2010 pressiteade