Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Uudised / Eesti / 20. Augusti Klubi koguneb

20. Augusti Klubi koguneb

Prindi see artikkel
20. august 2010

RiigikoguHooneEesti Vabariigi iseseisvuse taastamise 19. aastapäeval koguneb taas 20. Augusti Klubi Toompea valgesse saali, et tähistada koos seda aastapäeva.

Klubisse kuuluvad need Eesti Vabariigi Ülemnõukogu saadikud, kes 20. augustil 1991 hääletasid Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamise poolt. Teiste hulgas kuuluvad klubisse Arnold Rüütel, Indrek Toome, Ülo Nugis, Liia Hänni, Rein Veidemann, Andres Tarand, Edgar Savisaar, Mart Laar, Illar Hallaste, Marju Lauristin jt. koosolekul viibivad ka meie sõsarklubide esindajad Leedust ja Lätist.

Pidupäeva kõne peab sel aastal klubi president Ants Veetõusme, kes puudutab oma kõnes nii Vene küsimust kui ka majandusprobleeme ja tööpuudust. Koosoleku päevakorras on ka juhatuse valimise küsimus.

Klubi koosolekule on kutsutud Vabariigi President Toomas Hendrik Ilves, peaminister Andrus Ansip ja riigikogu juhatus. Kuna riigikogu esimees Ene Ergma on samal ajal Islandil, siis korraldab pärast koosolekut vastuvõtu riigikogu I aseesimees Keit Pentus.

“Me oleme harjunud olema oma riigi suhtes väga kriitilised. Oleme harjunud tahtma ikka rohkem ja kõike seda kohe. Ometi räägib maailmaajaloo kogemus sellest, et taastatud omariikluse algus on alati väga raske. Meie paistame selles valguses pigem õnneseentena. Mistahes võrdlus enamike meie saatusekaaslastega, kellega 90ndate algul ühelt stardipakult alustasime, on praeguseks meie kasuks,” sõnas Keit Pentus.

“See kõik oleks võinud aga hoopis teisiti minna, kui poleks olnud neid inimesi, kes 1991. aasta 20. augusti hilisõhtul hääletasid Toompeal, tänases Riigikogu saalis, Eesti riigi iseseisvust kinnitanud otsuse poolt ja panid sellega alguse kõikidele hilisematele otsustele ja protsessidele,” rõhutas Pentus.

Õhtul osalevad Klubi liikmed Põltsamaal Sõpruse pargis Ühtelaulmisel. Enne seda avame meie hulgast lahkunud kolleegide puude juures viis tähismärki, samuti tähismärgi kolme Balti riigi iseisvuse taastajate auks istutatud puu juures, süütame küünlad, paneme põlema kuivad pakud, süütame lõkke…

Langetame pead meie kolleegide, Lennart Meri, Ernst Jaaksoni, Robert Frasure, Jaan Krossi ja veel paljude mälestuseks.

Õhtu lõpus korraldab klubi vastuvõtu Ühtelaulmise korraldajatele, dirigentidele ja lauljatele.

Allikad: klubi presidendi 16.08.2010 pressiteade, Riigikogu pressitalituse 19.08.2010 pressiteade