Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Uudised / Eesti / Mälestus Jaan Poskast raiuti mahukasse raamatusse

Mälestus Jaan Poskast raiuti mahukasse raamatusse

Prindi see artikkel
27. august 2010

JaanPoskaRaamatTallinna Linnaarhiivi ja MTÜ Konstantin Pätsi Muuseum koostöös ilmus trükist põhjalik koguteos Jaan Poskast.

527-leheküljelises koguteoses „Jaan Poska oma ja meie ajas. Artikleid ja mälestusi“ on 25 autorilt kokku 32 artiklit ning ca 180 fotot ja illustratsiooni.

„Tallinna linnavalitsus otsustas juba 1940. aasta algul Jaan Poskast 1941. aasta alguseks, suurmehe 75. sünniaastapäevaks koguteose välja anda, ent mõistetavatel põhjustel jäi see toona ilmumata,“ meenutas linnaarhiivi juhataja, raamatu peatoimetaja Küllo Arjakas.

Tänavu veebruaris möödus teatavasti 90 aastat Tartu rahulepingust ning märtsis samuti 90 aastat Tartu rahu ühe peaarhitekti – Tartu Ülikooli lõpetanud juristi, poliitiku ja riigimehe – Jaan Poska surmast.

„Poska kui ühe Eesti riiklusele nurgakivi asetaja elu ning tööd on seni teenimatult vähe uuritud,“ nentis Arjakas. „Äsja ilmavalgust näinud koguteos on selles vallas pikk samm edasi.“

Artiklite kogumikus käsitletakse Jaan Poska õpinguid Riia vaimulikus seminaris ja Tartu ülikoolis, tema tegutsemist advokaadina ja saamist Tallinna linnapeaks. Omaette peatüki moodustavad artiklid Poskale lähedastest inimestest. Poska suurusest riigimehena annavad ülevaate artiklid temast kui Eestimaa kubermangukomissarist, Eesti Vabariigi esimese põhiseaduse loojast, Eesti välisdelegatsiooni juhist, tema teekonnast Tartu rahuläbirääkimisteni. Aga juttu on ka Jaan Poska maja põnevast käekäigust Kadriorus ja Poska mälestusfondist.

Autorite hulgas on nimekad ajaloolased: Küllo Arjakas, Heino Arumäe, Ivo Juurvee, Eero Medijainen, Aadu Must, Kalmer Mäeorg, Robert Nerman, Eli Pilve, Anu Raudsepp, Aigi Rahi Tamm jt.

Allikas: Raepress, 27.08.2010