Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Ajalugu / Eesti randades süüdatakse laupäeva õhtul sadu lõkkeid

Eesti randades süüdatakse laupäeva õhtul sadu lõkkeid

Prindi see artikkel
28. august 2010

Foto: www.muhumuuseum.ee

Foto: www.muhumuuseum.ee

Rannarahva Koda ja veebiportaal Mereblog korraldavad laupäeva õhtul teist aastat järjest muinastulede öö, kutsudes Eesti inimesi süütama õhtul mere ääres lõkke või küünla.

Ettevõtmise korraldajate eesmärk on täita rand tuledega nii, et igast kohast oleks näha vähemalt ka kahte teist tuld, teatas MTÜ Rannarahva Koda BNS-ile.

Esimest korda tähistati Eestis muinastulede ööd mullu augusti viimasel laupäeval ja siis süttis Eesti randades sadu lõkkeid.

Reedeõhtuse seisuga on muinastuled.ee veebilehel registreeritud 221 lõket, mille süütamisest võtab osa 12.300 inimest. Lõkketeateid on tulnud kõikidest mereäärsetest maakondadest. Veebikülastuste statistika järgi on huvi muinastulede öö ürituse vastu on tänavu suurem kui mullu.

Tihedamalt süttib muinastulesid Harjumaal ja Pärnu maakonnas, eriti tihedalt süüdatakse lõkkeid Treimani külas, Kolga-Aablas ja Vihterpalus. Saartest on teated tulnud näiteks Pringilt, Pranglilt, Aegnalt, Pedassaarest, Rammu saarelt, Naissaarelt ja Kerilt. Muinastuled süttivad ka sisemaal, näiteks Kallastel, Põlvas, Elvas ja Otepääl.

Muinastulede öö on lõkete süütamise üritus augustikuu viimase laupäeva õhtul, mis sai alguse 1992. aastal Soomest ning nüüd on see saamas traditsiooniks kõigis Läänemere-äärsetes riikides. Vanimad kirjalikud andmed tuledega teadete edastamisest Läänemere regioonis pärinevad viikingiajast. Siis toimis rannikul laevateede läheduses juba ühtne, ulgumerelt kuni sisemaani ulatuv valvesüsteem. Sellesse pidi iga ranniku kogukond andma lõkke süütamisel ja hoidmisel oma kindlaksmääratud panuse ja kandis küllalt ranget vastutust teate mitteedastamise korral.

Kaasajal süüdatakse augusti lõpus lõkked Läänemere kallastel selleks, et näidata mererahva ühtsust ning tuletada meelde ajalugu ja kultuuripärandit.

Allikas: BNS, 28.08.2010