Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Hooliv Eesti / Keskkond / Elurikkus ootab ülesjoonistamist

Elurikkus ootab ülesjoonistamist

Prindi see artikkel
1. september 2010

ElurikkusArvutijoonistusedKolmapäevast, 1. septembrist algab elurikkuse ehk bioloogilisele mitmekesisuse aastale pühendatud arvutijoonistuste võistlus, millel saavad osaleda kõik looduse- ja kunstihuvilised lapsed, noored ning täiskasvanud.

Tänavu tähistatav rahvusvaheline elurikkuse aasta paneb sel sügisel proovile eestimaalaste joonistamisoskuse. Pintsli asemel tuleb kasutada arvutihiirt või digilauda, ülesjoonistamist ootavad nii bakterid kui looma- ja taimeliigid, evolutsioon, kliimamuutused, elurikkuse kaitsmine ja selle kadu.

Võistlus toimub neljas vanuserühmas, parimate piltide autoritele on välja pandud auhinnad ja temaatilised eripreemiad. Joonistusi saab esitada kuni 15. novembrini aadressil joonistaja.eenet.ee, kust saab ka täpsemad juhiseid võistluse kohta.

Võistluse korraldavad EENet ja Tallinna Tehnikaülikooli Geoloogia Instituut, toetavad Keskkonnaministeerium ja Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Elurikkus ehk bioloogiline mitmekesisus on loodus kõigis oma eluvormides, hõlmates nii geneetilist, liigilist kui ka elupaikade ja ökosüsteemide mitmekesisust. Elurikkus on elu alus – ükski organism ega liik ei tule toime üksinda, oleme kõik omavahel seotud. Ka inimese heaolu ja püsimajäämine Maal sõltub tohutust hulgast teistest liikidest, kes tagavad meile muuhulgas hapnikurikka õhu, puhta vee ja mitmekesise toidulaua.

Elu meie koduplaneedil on alati olnud pidevas muutumises. Ometi ei ole ükski liik mõjutanud keskkonda ja kahandanud ümbritsevat elurikkust sellisel määral nagu meie ise. Inimese põhjustatud elurikkuse vähenemine on võrreldav Maa geoloogilises ajaloos toimunud katastroofidega, ületades tuhandekordselt keskmist väljasuremise kiirust. Oleme olukorras, kus kahanev elurikkus seab küsimärgi alla inimkonna tuleviku.

ÜRO kuulutas 2010. aasta rahvusvaheliseks elurikkuse aastaks, et juhtida tähelepanu elurikkuse väärtustele ning vajadusele vähendada inimtegevuse mõju loodusele. Eestis langeb elurikkuse aasta tähistamine kokku meie looduskaitse 100. juubeliga. Mõlema sündmuse raames toimuvaid tegevusi koordineerivad Keskkonnaministeerium ja Keskkonnaamet (www.keskkonnaamet.ee/lk100).

Allikas: Keskkonnaministeeriumi 31.08.2010 pressiteade