Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Kultuur / Kunst / Riho Pätsi Koolimuusika Fond austab 2010. aasta laureaate

Riho Pätsi Koolimuusika Fond austab 2010. aasta laureaate

Prindi see artikkel
29. september 2010

Riho Päts (foto: www.keskraamatukogu.ee)

Riho Päts (foto: www.keskraamatukogu.ee)

Riho Pätsi Koolimuusika Fond annab kolmapäeval, 29. septembril juba üheksandat korda laureaaditiitli silmapaistvatele koolimuusika edendajatele. Käesoleva aasta laureaaditiitli pälvivad helilooja Veljo Tormis, viiulipedagoog Niina Murdvee ja orff-pedagoog Tuuli Jukk. Laureaatide austamine algab kell 16.30 Tallinna Ülikooli Riho Pätsi nimelises auditooriumis (Uus-Sadama 5, M-213). Sündmuse teeb erakordseks Pätsi bareljeefi (autoriks skulptor Mari-Liis Tammi) avamistseremoonia. Samas esitletakse Riho Pätsi monograafiat “Muusikaline kasvatus üldhariduskoolis” kolmandat trükki.

Veljo Tormise looming, eriti regilaulust lähtuv koorimuusika on olnud eesti kooritraditsioonide ja nõnda ka kogu muusikaõpetuse alustala juba aastakümneid. Veljo Tormise looming on kujundanud oluliselt eestlaste arusaamist oma rahva muusikast, regilaulust ja selle esitamispraktikast tänapäeva kontekstis. Suur osa Tormise loomingust on kirjutatud laste- ja noortekooridele. Kui maailmas on Tormise teoste esitamine toonud kuulsust mitmele tippkoorile, siis tegelikult kuuluvad tema loomingu esitajate hulka koolikoorid – Tormise looming on mõistetav ja laulurõõmu pakkuv kõigile. Oma põhjalikke teadmisi regilaulu vallas on ta edasi andnud nii TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, konverentsidel ja seminaridel.

Varasematel aastatel on laureaaditiitel omistatud Olav Ehalale, Rene Eesperele, Piret Ripsile, Rein Rannapile, Tauno Aintsile, Tõnu Raadikule ja Mart Siimerile.

Niina Murdvee on viiulipedagoog Tallinna Muusikakeskkoolis ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Tema õpilased on tuntud nii Eestis kui ka rahvusvahelisel areenil: Kristel Pappel, Tarmo Truuväärt, Mikk Murdvee, Kristjan Hallik, Mari Targo, Danae Taamal jt. Tema erialast järelkasvu näeme kõigi eesti orkestrite pillirühmades ja pedagoogidena paljudes koolides. Aktiivse interpreedina on Murdvee esinenud nii kodu- kui ka välismaal. Ta on teinud rohkelt salvestusi Eesti Raadiole ja Eesti Televisioonile ning olnud mitme eesti helilooja viiuliteoste esmaettekandja. Koos pianist Tiiu Peäskega on ta salvestanud Eesti Rahvusringhäälingus kõik Riho Pätsi viiulipalad. Niina Murdvee on Eesti Keelpilliõpetajate Ühingu asutajaliige, kauaaegne sekretär ja juhatuse liige. Ta on kuulunud Eesti esindajana Euroopa Keelpilliõpetajate Ühingu juhatusse, tema sulest pärineb hulk keelpillimuusika alaseid probleemartikleid meie kultuuriajakirjanduses.

Alates 2002. aastast on instrumendiõpetajatena laureaadinimetus omistatud Aavo Otsale, Maigi Pakrile, Leelo Kõlarile, Laine Leichterile ja Mart Laasile.

Tuuli Jukk on TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia Orffi pedagoogika, rütmika- ja alushariduse muusikadidaktika õppejõud, Põltsamaa muusikakooli ja Põltsamaa lasteaia Mari muusika- ning rütmikaõpetaja. Tuuli Jukk on esimene orff-pedagoog Eestis, kes omandanud erialase professionaalse hariduse Salzburgi Ülikooli Mozarteumi Orffi Instituudis. Üle kümne aasta on ta õpetanud C. Orffi muusikakasvatuse süsteemi aluseid üliõpilastele, olnud täiendkoolitajaks erinevates muusikaõpetuse projektides ja festivalidel õpetajatele ning õpilastele nii Eestis kui ka välismaal. Ta on autoriks mitmele Orffi pedagoogikale toetuvale õppematerjalile, mida kasutatakse laialdaselt nii üldhariduskoolides, muusikakoolides kui ka lasteaedades. Tuuli Jukk juhib Eesti Muusikaõpetajate Liidus orff-sektsiooni tööd. Ta on Eesti esindaja Salzburgis asuvas rahvusvahelises organisatsioonis Orff Schulwerk Forum.

Koolimuusika edendajatena on laureaaditiitli pälvinud Taavi Esko, Külli Tüli, Inge Raudsepp, Ene Üleoja, Ene Kangron, Maret Oja, Külli Puhkim, Ave Kumpas, Ülle Raud, Thea Paluoja, Eve Viilup, Aarne Saluveer ja Jüri-Ruut Kangur.

Laureaaditunnistusega kaasneb ehtekunstnik Jaan Pärna kujundatud hõbemärk ning stipendium 15.000 krooni.

Riho Pätsi Koolimuusika Fondi asutasid 26. juunil 2002. aastal institutsioonide esindajad, millega Riho Päts (1899-1977) oli eluajal tihedalt seotud: Haridus- ja Teadusministeerium, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, Tallinna Ülikool, Koolibri Kirjastus, Eesti Raadio ja Eesti Muusikaõpetajate Liit. Fondi tegevuse sihiks on koolimuusika rajaja, helilooja, uurija, publitsisti ja koorijuhi prof Riho Pätsi mälestuse jäädvustamine ning tema elutöö teadvustamine tänapäeval.

Riho Pätsi Koolimuusika Fondi tegevust kajastab Tallinna Ülikooli veebileht www.tlu.ee/pats

Allikas: fondi 27.09.2010 pressiteade