Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Haridus ja teadus / Kultuuriteadlased hakkavad sügiskonverentsil aega uurima

Kultuuriteadlased hakkavad sügiskonverentsil aega uurima

Prindi see artikkel
28. oktoober 2010

Foto: Tartu Ülikool

Foto: Tartu Ülikool

28.−30. oktoobril toimub Tartus kultuuriteooria tippkeskuse III sügiskonverents “Aeg kultuuris: vahendamine ja esitlus,” kus kultuuriteadlased arutlevad aja mõiste üle erinevate uurimisvaldkondade vaatepunktist.

Kultuuriteooria tippkeskuse kultuurikommunikatsiooni uurimisrühma juhi, konverentsi peakorraldaja Halliki Harro-Loidi (fotol) sõnul on rahvusvahelise konverentsi põhiteema aeg ja sotsiokultuuriliste aegade paljusus. “Konverentsi üks eesmärke on võrrelda erinevate distsipliinide ajakäsitlusi, otsida nende omavahelisi kokkupuutepunkte ja erinevaid diskursiivseid tõlkevõimalusi,” ütles Harro-Loit.

Konverentsil esinevad ettekannetega 44 uurijat Eestist, Soomest, Lätist, Rootsist, Poolast, Venemaalt, Ungarist, Itaaliast, Saksamaalt, Inglismaalt, USA-st, Hollandist ja Prantsusmaalt. Peaesinejad on maailmakuulsad ajateoreetikud Eviatar Zerubavel Rutgersi ülikoolist (USA) ja Carmen Leccardi Milano Bicocca ülikoolist (Itaalia), kes on mõlemad uurinud sügavuti aja sotsiaalset mõõdet. Prof Zerubavel kõneleb kognitiivse sotsioloogia aspektist ühiskondlikult väljakujunenud mõttemustritest ning prof Leccardi tänapäeval lääneriikides valitseva „ajakiirenduse“ mõjust ajatunnetusele ning poliitilistele arusaamadele, sealhulgas demokraatia toimimisele.

Sügiskonverentsi raames korraldab kultuuriteooria tippkeskus 30. oktoobril von Bocki majas (Ülikooli 16) põhikooli ja gümnaasiumi õpetajatele suunatud aruteluseminari „Õpetaja kui kultuurimälu vahendaja“. Ürituse eesmärk on osutada kultuuriloo käsitlemise eri aspektidele koolis ning pöörata suuremat tähelepanu teadustulemuste kasutusvõimalustele õppeprogrammides ning viimaste lõimimises. Ürituse avab haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas. Õpetajate seminari töökeel on eesti keel, osavõtt eelregistreerimise alusel.

Sügiskonverentsi plenaarloengud toimuvad Tartu Ülikooli aulas, otseülekannet on võimalik vaadata aadressil: www.uttv.ee. Ettekannete sessioonid toimuvad von Bocki majas (Ülikooli 16 II korrusel) ning on avatud kõigile huvilistele. Konverentsi töökeel on inglise keel.

Kultuuriteooria tippkeskus on Euroopa Liidu Euroopa regionaalarengu fondi projekt (2008–2015), milles osalevad nii Tartu kui Tallinna Ülikool. Tippkeskuse moodustavad kaheksa uurimisrühma: arheoloogia, semiootika, etnoloogia, maastiku-uuringud, folkloristika, religiooniuuringud, kultuurikommunikatsiooni uuringud ja nüüdiskultuuri uuringud.

Konverentsi ja õpetajate aruteluseminari ajakavad: www.ut.ee/CECT

Allikas: Tartu Ülikooli 25.10.2010 pressiteade