Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Kultuur / Muuseumid / Näitus Taavi Triumphi teenetemärkide, paberrahade ja müntide kogust on avatud veel selle pühapäevani

Näitus Taavi Triumphi teenetemärkide, paberrahade ja müntide kogust on avatud veel selle pühapäevani

Prindi see artikkel
29. oktoober 2010

TriumphjaDontsovEesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe lossis on näitus „Tour de Triomphe. Eesti rahasid ja teenetemärke Taavi Triumphi kollektsioonist“ avatud veel selle pühapäeva, 31. oktoobrini.

Taavi Triumph (1931-2008; fotol paremal) sündis Haapsalus. Koos paljude teiste eestlastega jõudis sõjapõgenikuna 1944. aasta sügisel Rootsi. 1959. aastal lõpetas ta Stockholmi Kaubandusülikooli, mille kõrvalt asus tööle Svenska Handelsbankenis. Kaubanduspanka jäi ta kuni pensionipõlveni. Oma majandusalaseid teadmisi rakendas Taavi Triumph ka isamaal, aitas üles ehitada iseseisvuse taastanud Eesti pangandust ning ettevalmistada 1992. aasta rahareformi.

Argitöö kõrval pühendus Taavi Triumph skautlusele, tegutses paljudel ametikohtadel ja arendas skaudiliikumist vabanenud Eestis.

Taavi Triumphi tõeline kirg oli kogumine. Võõrsil suutis ta rajada ühe väljapaistvaima Eesti paberrahade, müntide ja teenetemärkide kollektsiooni. Näiteks on tegemist tõenäoliselt täiuslikema 5% võlakohustuste koguga maailmas, kus ei puudu isegi 5000- ja 10000-margane. Kõnelemata siis “tavalisematest” kupüüridest, millest paljud jäävad reakogujale vaid unistuseks.

Taavi Triumph oli innukas oma teadmisi ning kollektsiooni täiendama. 40 aastat võttis ta osa Rootsi Numismaatikaühingu tegevusest, pälvides ühingu kuldse teenetenõela. Samavõrd tuntud oli ta ka Eesti numismaatikute ja faleristide, niihästi professionaalide kui ka asjaarmastajate ringkondades.

Valikut Taavi Triumphi kogust võisid rootsieestlased näha Rootsis korduvalt toimunud näitustel. 2001. aastal pälvis Taavi Triumph oma mitmekülgse tegevuse eest tunnustuse ka Eesti riigilt – Valgetähe medali.

Nüüd on tükike ajalugu jõudnud tagasi koju. Esmakordselt saab Taavi Triumphi kollektsiooni pärleid imetleda Eesti Ajaloomuuseumis.

Näitus on Maarjamäe lossis avatud 31. oktoobrini kell 10-17.

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

Allikas: Eesti Ajaloomuuseumi 26.10.2010 pressiteade