Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Hooliv Eesti / Keskkond / Tallinna Botaanikaaed kutsub palmide alla

Tallinna Botaanikaaed kutsub palmide alla

Prindi see artikkel
3. november 2010

Botaanikaaia palmimaja (foto: www.tallinn.ee)

Botaanikaaia palmimaja (foto: www.tallinn.ee)

Kolmapäeval, 3. novembril kell 13 avatakse Tallinna Botaanikaaias põhjaliku uuenduskuuri läbi teinud kasvuhoonetekompleks.

Tallinna Botaanikaaia kasvuhooned võimaldas kompleksselt renoveerida Euroopa Liidu struktuurivahendite meetme „Piirkondade konkurentsivõime tugevdamine“ raames saadud rahaeraldus. Projekti ligi 34 miljoni krooni suurusest kogumaksumusest moodustas välistoetus 27 miljonit krooni, seega kattis välistoetus Euroopa Regionaalarengu Fondist ligi 80% kogukuludest.

Tallinna Botaanikaaia ekspositsioonikasvuhoonete rekonstrueerimisega tehti algust 2008. aasta jaanuaris. Lõunapoolse kasvuhoone rekonstrueeris AS Remet ja põhjapoolse kasvuhoone AS Merko Ehitus.

Projekti eesmärgiks oli kaasa aidata piirkonna atraktiivsemaks muutmisele nii kohalike elanike kui ka turistide seas. Eeldatavalt suurendavad rekonstrueeritud ekspositsioonikasvuhooned Tallinna Botaanikaaia külastatavust ning ka turistide huvi objekti vastu.

Tallinna Botaanikaaia kasvuhoonetel on potentsiaal kujuneda tunnustatud turismiobjektiks Ida- ja Põhja-Euroopas. Uus kasvuhoone on arhitektuurselt lahenduselt ainulaadne, 1000 km raadiuses analoogset kasvuhoone­ekspositsiooni ei ole.

MTÜ Eesti Kommunaalmajanduse Ühingu X rahvusvahelisel kommunaalmajanduse aastakonverentsil valiti Tallinna Botaanikaaia kasvuhooned käesoleva aasta parimateks kommunaalrajatisteks.

Kasvuhooned tagavad botaanikaaiale aastakümnete jooksul kogutud eksootiliste taimekollektsioonide säilimise ning külastajatele võimaluse tutvuda eri kliimavöötmete taimestikuga selle loomulikus koosluses. Ühtlasi paranevad võimalused teaduslikuks uurimistööks ning taimede paljundamiseks.

„Tänu EAS-i vahendusel Euroopa Reginaalarengu Fondist saadud rahalisele toetusele oli võimalik rekonstrueerida ka Tallinna Botaanikaaia põhjapoolne kasvuhoone,“ ütles abilinnapea Deniss Boroditš. „Esialgu oli plaanis renoveerida ainult lõunapoolne kasvuhoone.“

Kasvuhoonete avamisega seoses toimuvad koondnimetuse all „Sügise eest palmide alla“ 3. – 6. novembrini mitmed meelelahutuslikud ja harivad tegevused.

„Uutes kasvuhoonetes tagatud tingimused annavad taimedele võimaluse kasvada kiiresti nii suureks, et varsti on võimalik ilma pikka reisi ette võtmata tunda end kasvuhoones justkui nende taimede kasvukohas. See on meie pimedas ja külmas kliimas kindlasti väärtus omaette,“ ütles Tallinna Botaanikaaia direktor Karmen Kähr.

3. novembril on lisaks pidulikule avamisele botaanikaaias külas Komöödiateater etendusega „Meri ja Orav“ ning järgmistel päevadel Kinobuss – linastuvatele temaatilistele filmidele annavad oma kommentaarid filmioperaator ja -lavastaja Rein Maran ning botaanik Urmas Laansoo. Avanädal lõpeb perepäevaga, lisaks multifilmide vaatamisele saab õppida näomaalinguid tegema ja joonistamises võistelda. Iga päev toimuvad ka kasvuhoonete taimekoosluseid tutvustavad ekskursioonid.

Rohkem informatsiooni avanädala sündmuste kohta leiab Tallinna Botaanikaaia kodulehelt www.tba.ee uudiste rubriigist.

Allikas: Raepress, 01.11.2010