Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Kultuur / Arhitektuur / „Raadi raamatu“ esitlus Tallinnas

„Raadi raamatu“ esitlus Tallinnas

Prindi see artikkel
27. november 2010

RaadiRaamat2Laupäeval, 27. novembril kell 13 esitletakse Eesti Ajaloomuuseumis Maarjamäe lossi Okka saalis (Pirita tee 56, Tallinn) Eesti Rahva Muuseumi ja tema Sõprade Seltsi ühistööna valminud albumit „Raadi Raamat: pildid sündinud asjadest“.

Kauni ja ajaloos väga erinevaid rolle täitnud Raadi mõisa lugu jutustatakse läbi rohkem kui 500 foto, artiklite, dokumentide, ajaleheväljalõigete ja mälestuste. Ajaperioode käsitlevad artiklid on eesti, inglise, vene ja saksa keeles ning nende autoriteks on Tiit Rosenberg, Helmut Piirimäe, Anto Raukas, Piret Õunapuu, Ülo Siimets, Agnes Aljas, Merli Sild ja Sirje Madisson.

Esitlusel pakuvad raamatule täiendust kunstiajaloolane Jüri Kuuskemaa („Ühest Lipharti armuloost“), akadeemik Anto Raukas („Raadi mõisamaadel enne ja pärast suurt sõda“) ja maastikuarhitekt Karin Bachmann („Raadi tähenduskihid“).

Raadi mõis kuulus juba keskajal linnamõisana Tartu raele (Ratshof). Baltisaksa mõisnikud von Liphartid omandasid mõisa 1751. aastal ja neilt oleme saanud päranduseks mälestused imelisest pargist, kaunist lossist, aktiivsest kunsti- ja kultuurielust. Alates 1921.aastast asusid Raadil Eesti Rahva Muuseum ja Tartu Ülikooli põllumajandusteaduskond, park aga oli tartlaste lemmik puhkekoht. 1944. aasta augustilahingutes mõis hävines ja see protsess jätkus ka järgnevatel okupatsiooniaastatel, kui seal paiknes sõjaväelennuväli. Tänaseks on Eesti Rahva Muuseum Raadil tagasi ja peab plaani sinna ehitada oma uus kodu.

Raadi raamatu koostasid Ülo Siimets, Sirje Madisson ja Jane Liiv, kujundajaks oli Merike Tamm.

„Raadi raamat: pildid sündinud asjadest” valmis Eesti Kultuurkapitali, Eesti Kultuurkapitali Tartumaa ekspertgrupi, Tartu Vallavalitsuse ja veel mitme asutuse rahalisel toel.

Esitlusel on raamat müügil soodushinnaga.

Allikas: ERMi 23.11.2010 pressiteade