Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Haridus ja teadus / Tartu Ülikool promoveerib rahvusülikooli 91. aastapäeva aktusel 103 uut doktorit

Tartu Ülikool promoveerib rahvusülikooli 91. aastapäeva aktusel 103 uut doktorit

Prindi see artikkel
1. detsember 2010

Foto: Andres Tennus / Tartu Ülikool

Foto: Andres Tennus / Tartu Ülikool

Kolmapäeval, 1. detsembril kell 12 toimub Tartu Ülikooli aulas rahvusülikooli 91. aastapäeva aktus, kus diplomid saavad kätte ka 103 uut doktorit.

Aktuse avakõne peab TÜ rektor professor Alar Karis. Akadeemilise loengu peab TÜ õigusteaduskonna võrdleva õigusteaduse professor Raul Narits, kes kõneleb teemal „Rahvusülikool ja Eesti põhiseaduse aluspõhimõtted.“

Loengule järgneb Tartu Ülikooli audoktorite promoveerimine. TÜ audoktori tiitli pälvivad akadeemik Jaan Einasto, Ungari Eötvös Loránd Ülikooli professor Vilmos Voigt, Helsingi Ülikooli farmakoloogia ja toksikoloogia professor Pekka Topias Männistö, Ohio Ülikooli professor William J. Mitsch ja Uppsala Ülikooli emeriitprofessor Lars Oreland.

Pärast audoktorite promoveerimist esineb tervitusega vastne audoktor Jaan Einasto. Seejärel saavad diplomid kätte doktoriõppe lõpetanud, keda tänavu on rekordiline arv – 103. TÜ rektori Alar Karise sõnul näitab doktorikaitsmiste aasta-aastalt suurenev hulk, et Tartu Ülikooli jõupingutused doktoriõppeks tingimuste loomisel ja motivatsioonisüsteemi tõhustamisel on vilja kandmas. “Kindlasti ei saa tunnustamata jätta ka doktorantide ja nende juhendajate tõsist töössesuhtumist kraadini jõudmisel. Samas oleme veel kaugel Eesti tegelikule vajadusele vastavast doktorikraadiga lõpetajate arvust,” ütles Karis.

Seitsmendat korda antakse aastapäeva aktusel üle ka Tartu Ülikooli Rahvusmõtte auhind. TÜ Rahvusmõtte auhind on mõeldud inimesele, kes on oma loominguga silmapaistvalt edendanud Eesti riiklikku ja rahvuslikku eneseteadvust. Laureaat saab auhinnaks Ilmamaa kirjastuse „Eesti mõtteloo” sarja 50 köidet ning klaasist taiese. Laureaat avalikustatakse aktusel, eelmisel aastal pälvis auhinna etnoloog ja kultuuriajaloolane Ants Viires.

Aktusel esinevad tervitustega veel ka haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas, Tartu linnapea Urmas Kruuse ning TÜ filosoofiateaduskonna ajaloo eriala magistriõppe 1. aasta üliõpilane Ken Ird.

Õhtul jätkub rahvusülikooli aastapäev kell 17 Vanemuise 46 õppehoone eest algava tõrvikrongkäiguga. Traditsiooniline rahvusülikooli aastapäevaball algab samal päeval kell 19 Vanemuise kontserdimajas.

Aastapäevaürituste raames annab TÜ Sihtasutus neljapäeval, 2. detsembril algusega kell 14 TÜ ajaloo muuseumi valges saalis üle oma iga-aastased stipendiumid.

Allikas: Tartu Ülikooli 29.11.2010 pressiteade