Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Uudised / Eesti / Sõjakooli kadetid mälestavad 1924. aasta riigipöördekatses langenud koolivendi

Sõjakooli kadetid mälestavad 1924. aasta riigipöördekatses langenud koolivendi

Prindi see artikkel
1. detsember 2010

Foto: www.mil.ee

Foto: www.mil.ee

Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste Kõrgem Sõjakool korraldab 1. detsembri hommikul 05.00 Tallinnas endise Tondi sõjakooli ees mälestusrivistuse, mis on pühendatud 1924. aasta riigipöördekatses langenud kadettidele.

Rivistus „Tondipoiste“ mälestusmärgi juures aadressil Tondi 55/57 algab samal kellaajal kui mässajad ründasid sõjakooli 86 aastat tagasi. Rivistuse järel viivad kadetid pärjad langenute haudadele Tallinnasse Rahumäe kalmistule, Tartusse Garnisoni kalmistule, Jõgevale Laiusevälja kalmistule ja Võrumaale Vastseliina kalmistule.

Sõjakooli kadetid Arnold Allebras, Aleksander Teder, Aleksander Tomberg ja August Udras langesid 1. detsembri mässu mahasurumise käigus Tondi sõjakooli kaitstes. Tondi sõjakool oli esimene sõjaline objekt, mida mässukatse käigus rünnati.

Mässajate eesmärk oli hõivata pealinna olulisemad asutused ning sõjaväeosad ja seejärel haarata võim kogu riigis, et kutsuda sisse nõukogude väed. Mäss suruti maha aga juba samal päeval.

1928. aastal püstitati Tondi kasarmute juurde langenud kadettide mälestuseks Amandus Adamsoni loodud ausammas, mis hävitati 1941. aastal. Tegemist oli ühe võimsaima mälestusmärgiga Eestis. Monument taastati vanade fotode alusel ja avati eelmise aasta 15. mail.

Allikas: Kaitseväe Peastaabi 30.11.2010 pressiteade