Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Hooliv Eesti / Keskkond / Selgusid 2010. aasta parimad keskkonnateod

Selgusid 2010. aasta parimad keskkonnateod

Prindi see artikkel
1. detsember 2010

JaanusTamkiviTäna, 1. detsembril andis keskkonnaminister Jaanus Tamkivi (fotol) üle selle aasta keskkonnateo tunnustused ja preemiad.

„Üks tõeline südamlikkus on panustada vabatahtlikult oma jõud, tahe ja kallis aeg meie keskkonna heaolu jaoks,“ ütles keskkonnaminister Jaanus Tamkivi. „Olgu see tegu väike või suur, on pisemgi heategu eeskujuks teistele, andes juurde eluvaimu ja jõudu, motiveerides ka meie lähedasi tegema esimest sammu keskkonnasäästlikuma elu poole,“ märkis ta.

Keskkonnateo konkursi žürii otsusel ei piirdutud tänavu ainult ühe projekti esiletõstmisega, vaid tunnustati mitmeid silmapaistvaid kandidaate, kes on keskkonnahoiu, keskkonnakaitse, -teavituse ja -teadlikkuse alal tublimad tegijad.

Hindamiskomisjon selgitas konkursivõitjad kolmes kategoorias: aasta keskkonnateo auhind 2010, millele kandideerisid avalikkuse keskkonnateadlikkust suurendanud teod; aasta keskkonnateokese auhind 2010, kus võistlesid laste- ja noorte keskkonnaharidusega seotud projektid ning aasta keskkonnategija auhind 2010, millele konkureerisid keskkonnasõbralikkusega silma paistnud ettevõtted.

Levinumad märksõnad tänavustes projektides olid keskkonnaharidus ja säästev eluviis. Projektide peamine eesmärk oli suurendada keskkonnateadlikkust, õpetada jäätmete sortimise ja taaskasutuse vajalikkust ning kaasata nii lapsi kui ka täiskasvanuid oma ümbritseva (elu)keskkonna loodussõbralikumaks muutmisse.

„Tore on näha, et suur osa konkursile osalema tulnud projekte on läbi viidud just lasteaedades, õpetades ennekõike vastutustunnet looduse ja keskkonna ees,“ märkis Tamkivi. „Mida rohkem me jagame oma teadmisi, ootusi, hoolitsust ja armastust lastega, seda enam on meil suurem lootus saada rohelisem tulevik,“ täpsustas minister.

Parimaid konkursil osalejaid tunnustas Keskkonnaministeerium rahaliste ja mitterahaliste auhindadega ning võitjaid keskkonnamärgi kasutamise õigusega.

Tunnustuse pälvisid:

Aasta Keskkonnategu 2010 tunnustus

MTÜ JCI GO Koja – Lasnamäe rohestamine ja puuistutustalgud Tondiloo pargis (rahaline preemia 15.000 krooni)

MTÜ Arenguprogrammide Keskus EMI-ECO – venekeelsete pensionäride keskkonnateadlikkuse suurendamine (rahaline preemia 15.000 krooni)

Aasta Keskkonnateoke 2010 tunnustus

Tallinna Tehnikagümnaasium – vanadest autorehvidest jalgrattahoidjad (rahaline preemia 10.000)

Rakvere lasteaed Triin – vee-ja keskkonnanädal lasteaias (rahaline preemia 10.000)

Tallinna lasteaed Kiikhobu – Laps Linnakeskkonnas (rahaline preemia 10.000)

Tarvastu lasteaed Naeruvõru – muusikaline moeetendus MASU (rahaline preemia 10.000)

EMI-ECO ja Tallinna Keskkonnaamet – Aegna loodusmaja (tunnustus)

Aasta Keskkonnategija 2010 Auhind

Keskkonnajuhtimise kategooria:

Tallinna Vesi – tarbijate keskkonnaalane harimine

Keskkonnasõbraliku protsessi kategooria:

Ecometal – naatriumsulfaadi kristalliseerimisprotsessi väljatöötamise ja juurutamise

Keskkonnasõbraliku toote/teenuse kategooria:

MTÜ Viru Folk – jäätmekäitlus suurüritustel

Aasta Keskkonnategija 2010 tunnustus:

Keskkonnasõbraliku toote/teenuse kategooria:

AS Pühajärve Puhkekodu – mahetoidu propageerimine

Konkursile laekus 5 keskkonnateo, 7 keskkonnategija ja 20 keskkonnateokese kandidaati. Keskkonnateo ja -teokese tiitlitele võis kandidaate esitada igaüks, lubatud oli ka enda kandidatuuri ülesseadmine. Aasta keskkonnasõbraliku ettevõtte esiletõstmiseks sai ettepaneku teha kas ettevõte ise või erialaliit. Keskkonnaministeerium korraldab Aasta Keskkonnateo konkurssi alates 2001. aastast.

Konkursile esitatud töid hindas kaks žüriid, kuhu kuulusid looduskaitse- ja keskkonnakorralduse ala spetsialistid, valitsusväliste organisatsioonide esindajad, Keskkonnaministeeriumi töötajad ja ettevõtlusega seotud isikud ning ka ajakirjanduse esindajad.

Allikas: Keskkonnaministeeriumi 01.12.2010 pressiteade