Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Kultuur / Filmikunst / Torontos leiti ilmselt Eesti esimesed värvilised dokumentaalkaadrid

Torontos leiti ilmselt Eesti esimesed värvilised dokumentaalkaadrid

Prindi see artikkel
3. detsember 2010

FilmikaameraKanadas Torontos tulid päevavalgele tõenäoliselt esimesed värvilised dokumentaalkaadrid Eestist, mis on filmitud 1939. aastal.

Kanadas asuva Eesti Õppetöö Keskuse peaarhivaar Piret Noorhani teatas BNS-ile neljapäeval, et filmid leidis Kanada dokumentalist Marcus Kolga kahe-aastase uurimisprojekti käigus, mille eesmärk oli kaardistada ja kirjeldada Kanada eestlaste ja Eestiga seotud ajaloolist filmipärandit Põhja-Ameerikas.

“Olin kuulnud, et Torontos võiks leiduda ajaloolise tähtsusega filme. Paari aasta eest pidasime nõu tollase Eesti Rahva Muuseumi väliseesti projektijuhi Piret Noorhaniga, kes soovitas käivitada uurimisprojekti selgitamaks, milliseid filme Kanada eestlaste valduses leidub,” selgitas Kolga.

Kolga sõnul on tegu usutavasti esimeste säilinud värvifilmidega, mis on tehtud iseseisvas Eestis vahetult enne Nõukogude okupatsiooni. Leitud värvifilmidest esimene sisaldab kaadreid elust Eestis 1939. aastal, sealhulgas II Eesti Mängudest Tallinnas. Teises filmis on ilmselt amatöör filminud pealinna argielu. Filmid digiteeritakse Washingtonis Kolga firmas Realworld Pictures ja restaureeritakse Filmiarhiivis Tallinnas.

Lisaks kahele filmile on leiu seas ka Kanada eestlaste elu ja tegevust 1950.-1970. aastatel kujutavaid värvifilme.

Värvifilmid avastati Torontost perekond Andre eraarhiivist ning 1972. aastal loodud Tartu Instituudi esimese sekretäri Endel Aruja arhiivist ja raamatukogust. Filme oli aastaid hoitud märgistamata karpides, mistõttu ei osatud oletada, et tegemist on sedavõrd oluliste ajaloodokumentidega, märkis Noorhani. Tema sõnul saadi projektiga parem ülevaade filmimaterjalidest, mis on olulised nii Kanada eestlastele kui Eestile. Noorhani lisas, et materjalid hakkavad kuuluma Torontosse loodava Väliseesti Muuseumi (VEMU) kullafondi.

“Sellised ettevõtmised on ääretult olulised ka Kanada ajaloo seisukohast. Nõnda tuuakse käibele uusi audiovisuaalseid materjale, mis aitavad dokumenteerida meie riigi arengut viimase 60 aasta jooksul ja erinevate immigrandi- ja rahvusrühmade osa selles,” lausus Kanada Arhiivi ja Raamatukogu vanemarhivaar Andris Ķesteris.

Noorhani sõnul lisatakse teavet projekti ja leitud filmide kohta koos filmiklippidega arendamisjärgus veebilehele www.realworldpictures.ca/EFANA.

Allikas: BNS, 02.12.2010