Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Eesti riik / President / Ilves on valmis kandideerima uueks ametiajaks

Ilves on valmis kandideerima uueks ametiajaks

Prindi see artikkel
28. detsember 2010

THEvelinIlvesPresident Toomas Hendrik Ilves ütles Aktuaalsele Kaamerale antud aastalõpuintervjuus, et on valmis kandideerima ka uueks ametiajaks.

“Kui erakonnad mind üles seavad ning kui parlament või valijameestekogu seda tahab, siis ma kandideerin,” ütles Ilves. “Vaatame, mis juhtub.”

Ilvese sõnul võidakse küll tahta, et president sekkuks aktiivselt poliitikasse, aga see ei ole siis enam parlamentaarne riik.

“Me võime tahta sõjaeelset presidentaalset riiki, aga meie põhiseadus ei näe seda ette. Minul on olnud kindel eesmärk jääda alati põhiseaduse raamidesse ja mitte neist väljuda,” ütles Ilves.

Presidendi otsevalimine viiks Ilvese hinnangul konfliktini valitsuse ja presidendi vahel.

“Mis juhtub siis, kui valitakse president, kellel pole kindel arusaam põhiseaduslikest piirangutest, kes ütleb, et tal on rahva mandaat?” küsis Ilves.

Oma ametiaja saavutustena tõi Ilves välja seismise põhiseaduse eest ka siis, kui teda on selle eest avalikkuses teravalt kritiseeritud.

“Olgu need ebapopulaarsed otsused, nagu riigikogu liikmete palk. Presidendi roll Eestis on olla põhiseaduse garant,” loetles president Ilves.

Toomas Hendrik Ilves on Eesti president alates 9. oktoobrist 2006. Järgmised presidendivalimised toimuvad 2011. aasta sügisel. Parlamendiparteidest on seni Reformierakond ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) kinnitanud, et toetavad valimistel Ilvest.

Presidendi ametiaeg kestab viis aastat.

Allikas: BNS, 27.12.2010