Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Kultuur / Muuseumid / Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe loss on 2. jaanuaril avatud ja sissepääs on tasuta

Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe loss on 2. jaanuaril avatud ja sissepääs on tasuta

Prindi see artikkel
2. jaanuar 2011

Näitus "Iseolemise tahe". Sündmused 1939-1940 (foto: Ajaloomuuseum)

Näitus "Iseolemise tahe". Sündmused 1939-1940 (foto: Ajaloomuuseum)

Eesti Ajaloomuuseum annab teada, et uue aasta esimesel pühapäeval, 2. jaanuaril on Maarjamäe loss avatud kell 10-17 ja sissepääs on tasuta.

Muuseumis on vaadata suurnäitus “Iseolemise tahe. 90 aastat Eesti Vabariiki”, kõige mastaapsem Eesti Vabariigi ajalugu käsitlev väljapanek. Näitus annab ülevaate Eesti ajaloost alates 1917. aastast kuni pöördeliste sündmusteni 1980. aastate lõpus-1990. aastate alguses. 20. sajand on Eesti vabaduse sajand. Ka ekspositsiooni kandavaks teemaks on vabaduse idee – seda nii riigi kui inimese tasandil. Iseolemise tahte võimalikkus ja võimatus, kestmine ja muutumine läbi 20. sajandi kuni kaasajani välja on aines, mis puudutab meist igaüht.

Lisaks ohtrale fotomaterjalile eksponeeritakse ka unikaalseid esemeid ning ajaloolisi materjale. Haruldased filmikaadrid, audiovisuaalsed programmid ning interaktiivsed detailid peaksid huvi pakkuma kõigile ajaloost huvitujaile. Näitus on eesti, inglise ja vene keeles.

Fotonäitus “PÜHA.SÜGIS” Veiko Õunpuu filmide “Sügisball” ja “Püha Tõnu kiusamine” võtetelt. Näitusel on eksponeeritud fotograafide Andres Haabu, Gabriela Liivamägi, Kaarel Nurga ja Vahur Puigi pildid. Näitusefotodele on jäädvustatud salapäraseid hetki võtteperioodist, kui kaamera parasjagu ei filminud ja näitlejad valmistusid järgmiseks stseeniks või jäid kaadrisse hoopis filmitegijad ise. Fotonäitus toob nähtavale kaadritaguse maailma ja “seisundid”, mis filmi tehes näitlejaid ja kogu võttegruppi paratamatult tabasid.

Eesti Ajaloomuuseumi Filmimuuseumi näitus „Eesti esimesed“ annab ülevaate siinse filmi- ja kinoloo arengust ning esimestest filmidest. Esimest korda näidati Eestis kino 1896. aastal Suurgildi hoones Tallinnas. Esimese kodumaise filmi väntas 1912. aasta 27. aprillil Johannes Pääsuke (1892–1918) Tartus. Pääsukese ringvaatepala “Utotškini lendamised Tartu kohal“ loetakse Eesti filmi algusdaatumiks. Näitusel antakse ülevaade nii neist, kui ka paljudest teistest esimeste filmide tootmise ja tuntumate filmitegijatega seonduvatest seikadest. Samuti on mainitud ära filmid, mis ei jõudnud kinolinale, kuid mida kajastati toonases ajakirjanduses. Näiteks on välja toodud tsensuuri tõttu keelatud filmide lugu.

Muuseumis on näha ka Eesti Ajaloomuuseumi visuaalse identiteedi ja Suurgildi hoone ekspositsiooni graafilise disaini ideekonkursi võistlustööd. Ideekonkursi eesmärk oli luua Eesti Ajaloomuuseumi visuaalne identiteet ja Suurgildi hoone uue ekspositsiooni graafiline disain. Võistlus toimus seoses EAS-i rahastatava projekti “Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoone osaline ümberehitus ja püsiekspositsiooni uuendamine.” Ideekonkursil osales kuus võistlustööd. Parimaks valiti võistlustöö “Lumi”, mille autoriteks osutusid Jan Tomson, Indrek Sirkel ja Andrus Kõresaar (Produktsioonigrupp OÜ).

Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoone avatakse külastajatele 28. mail 2011.

Maarjamäe loss asub Pirita tee 56, Tallinn ning sinna saab bussidega 1A, 5, 8, 34A ja 38, peatus Maarjamägi.

Vaata ka – www.ajaloomuuseum.ee

Allikas: Eesti Ajaloomuuseumi 29.12.2010 pressiteade