Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Uudised / Eesti / Mitmel pool Eestis mälestatakse Vabadussõjas võidelnuid

Mitmel pool Eestis mälestatakse Vabadussõjas võidelnuid

Prindi see artikkel
3. jaanuar 2011

VabadussojaVoidusammasRistMitmel pool Eestis mälestatakse esmaspäeval mälestusseisakuga Vabadussõjas võidelnuid.

Vabadussõjas võidelnute mälestuspäeva puhul heiskavad kõik riigi- ja omavalitsusasutused ning avalik-õiguslikud organisatsioonid Eesti lipu.

Kell 10.30 mälestatakse leinaseisakuga Vabadussõjas hukkunud Eesti sõdureid Tallinnas Vabadussõja võidusamba jalamil ning Tallinna reaalkooli juures asuva Vabadussõjas langenud õpetajate ja õpilaste mälestussamba juures. Mälestuspäeva üritusi toimub ka teistes linnades ja valdades, näiteks Pärnus Alevi kalmistul, Valgas Metsa tänava kalmistul ja Otepääl vabadussamba juures.

Samal ajal mälestatakse Vabadussõjas hukkunuid üle Eesti kirikukellade helinaga. Kell 10.30 peavad leinaminuti ka rahvusringhäälingu raadioprogrammid.

Kaitseliit kutsub esmaspäeval süütama küünlaid kõikide Vabadussõja ausammaste juures üle Eesti, aga ka kodudes. Vabadussõja relvarahu kehtima hakkamise aastapäeva on riigikantselei kutsunud tähistama laevavilede puhumisega ka Eesti laevu. Valitsuse pressiesindaja ütles BNS-ile, et üleskutsega on ühinenud kaitseväe alused, veeteede ameti laevad ja piirivalvelaevad. “Loodame, et ka kõik teised laevaomanikud peavad seda oluliseks,” lausus ta.

3. jaanuaril möödub 91 aastat päevast, mil jõustus relvarahu Nõukogude Venemaaga. 28. novembril 1918 alanud ja 402 päeva kestnud sõda lõppes 2. veebruaril Tartu rahulepingu sõlmimisega. Eesti täieliku võiduga lõppenud Vabadussõja kogukaotusteks loetakse viimastel andmetel 6127 inimest.

3. jaanuari tähistati relvarahu mälestuspäevana 1920. aastate algusest peale kui kõigile mõistetavat tähtpäeva. Tava katkes nõukogude ajal ja taastati Eesti Muinsuskaitse Seltsi poolt 1990. aastal.

Allikas: BNS, 02.01.2011