Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Uudised / Eesti / Holokausti mälestuspäev Kloogal ja Tallinnas

Holokausti mälestuspäev Kloogal ja Tallinnas

Prindi see artikkel
27. jaanuar 2011

Foto: www.telaviv.vm.ee

Foto: www.telaviv.vm.ee

Holokausti ohvrite mälestuspäeva üritused toimuvad neljapäeval, 27. jaanuaril Tallinnas ja Kloogal. Kloogal toimub holokausti mälestusmärgi juures kell 11 küünalde süütamine hukkunute mälestuseks. Sellele järgneb kell 13.30 kontsert Tallinna Sünagoogis.

Mälestuspäeva üritustest võtavad osa Eesti ja mitmete välisriikide esindajad, kirikujuhid, Eesti Juudi Kogukond ja mitmed kodanikeühendused. Rohkem kui kümne riigi suursaadikud on lubanud kohale tulla. Mälestuspäeval süüdatakse mõrvatute mälestuseks küünlad ja asetatakse mälestustahvli jalamile pärjad.

Holocausti mälestuspäeva tähistamine on muutunud iga-aastaseks traditsiooniks, mida on korraldanud Jeruusalemma Rahvusvaheline Kristlik Suursaatkond (JRKS) koostöös Eesti Juudi Kogukonnaga Kloogal juba alates 2003. aastast. Igal aastal on mälestusmärgi esine väljak täitunud autode ja bussidega, tuues kohale suure hulga osavõtjaid: nii riikide ja organisatsioonide esindajaid kui ka lihtsalt kodanikke. Samuti on kohal viibinud mitmed eesti kõrged vaimulikud juhid ja Eesti pearabi. Sajad süüdatud küünlad on jätnud osavõtjatele mälestussündmusest kustumatu mulje.

Klooga kontsentratsioonilaager oli esimeseks paigaks maailmas, kus dokumenteeriti holokausti koledused. Saksa armee põgenedes jäid surnukehad, mis olid vaheldumisi puutüvedega laotud põletamiseks riita, osaliselt hävitamata. Veel enne, kui Vene armee saabus, õnnestus reporteritel jäädvustada need koledused fotodele ja saata koos nendega sõnum toimunust maailma laiali. Rahvusvaheline meedia sai Kloogalt tõese pildi holokaustist. Kloogal leiti ka kõigi seal tapetute, üle 2000 vangi, nimed ja isikuandmed.

Euroopas mõrvati hitlerliku poliitika tulemusel ligi kuus miljonit juuti, kellest veerand olid lapsed. Massimõrva võimalikuks osutumine 20. sajandi Euroopas peaks olema hoiatuseks kõigile, et see ei korduks 21. sajandil.

Holokaustipäeva peetakse 27. jaanuaril ka Euroopa Parlamendis.

Allikas: Klooga mälestusürituse korraldajate 25.01.2011 pressiteade