Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Kultuur / Teater / Vanemuises esietendub “Tabamata ime”

Vanemuises esietendub “Tabamata ime”

Prindi see artikkel
19. veebruar 2011

TabamataImeLaupäeval, 19. veebruaril kell 19, vaid loetud päevad enne Eesti Vabariigi aastapäeva, jõuab Vanemuise väikeses majas publiku ette eesti lavaklassika vaieldamatu tippteos – Eduard Vilde „Tabamata ime“.

Eduard Vilde näidendi sünnist (1912) möödub kohe-kohe sada aastat, Vanemuise viimasest “Tabamata imest” (1952, Epp Kaidu lavastus) kuuskümmend aastat. Aastal 2011 annab lavastaja Roman Baskin sellel materjalile oma värske vaatenurga. Vilde tekst kõlab seekord Joel Sanga poolt töödeldud versioonis.

Eesti teatriloos on proovitud “Tabamata imet” lahti muukida õige mitme kontseptuaalse võtmega. Kord on nähtud kodumaale naasnud klaverikunstnikus Leo Saalepis ülepuhutud andetuse kehastust, kord suurt kunstnikku. Tema muusas Eeva Marlandis aga kord ideaali kandvat “päiksenaist”, kord hävitavat, kunstivõõrast keskpärasust. Leo abikaasas Lilli Ellertis kord fuuriat ja kord ausat, sirgjoonelist maksimalisti. Kindel on see, et näidendis korduvalt kõlav mõiste “Euroopa”, kust saabub Leo Saalep ja kuhu nii väga ihkab valdav osa tegelaskonnast, on tänaseks omandanud tähenduskõla, millist pole olnud ühegi varasema “Tabamata ime” valmimise ajal.

Vanemuise „Tabamata ime“ lavakujunduse on teinud Ervin Õunapuu, kostüümikunstnik on Reet Aus, muusikalise kujunduse on loonud Tõnu Naissoo, valguskujunduse Martin Meelandi. Leo Saalepi rollis, keda Eesti teatriloos on teiste seas mänginud Theodor Altermann, Ants Eskola, Ants Lauter, Helend Peep, Urmas Kibuspuu, Jüri Krjukov ja Sulev Luik, on seekord Hannes Kaljujärv. Lavale astuvad veel Liina Olmaru, Merle Jääger, Aivar Tommingas, Raivo Adlas, Kais Adlas, Marika Barabanštšikova, Liisa Pulk, Karol Kuntsel, Margus Jaanovits, Ott Sepp, Ao Peep, Külliki Saldre, Martin Kõiv ning Vilde Teatri näitetrupp.

Huvipakkuv on fakt, et mitmed uuslavastuse osalised on ka varem Vilde “Tabamata imega” laval kokku puutunud: nii kehastas Külliki Saldre 1975. aasta lavakunstikooli diplomilavastuses Eeva Marlandit, Karol Kuntsel 2001. aasta diplomilavastuses aga Leo Saalepit (mõlemal juhul lavastajaks Merle Karusoo). Ao Peep aga osales lapsnäitlejana Vanemuise 1952. aasta lavastuses, kus Leo Saalepit mängis Helend Peep.

„Tundub, et meie valusamaks lastehaiguseks on endiselt käärid isiklike ambitsioonide ja tege­like võimete vahel. See kuristik on sageli tapvalt ületamatu. Ja muidugi meeletu edukramp, ükskõik mis hinnaga. Seegi paneb sageli katuse sõitma ja tee eneseni venib veelgi pikemaks,“ rääkis lavastaja Roman Baskin „Tabamata ime“ läbivatest teemadest.

Allikas: Vanemuise 15.02.2011 pressiteade