Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Usk ja vaimsus / Eesti kirikulugu / Peterburis taaspühitseti Jaani kirik

Peterburis taaspühitseti Jaani kirik

Prindi see artikkel
20. veebruar 2011

PeterburiJaaniKirikERR

Foto: Eesti Kontsert

Täna, 20. veebruaril toimus Peterburi Jaani kiriku taasavamise ja -pühitsemise jumalateenistus ning sellele järgneb pidulik kontsert. Jumalateenistusel ja kontserdil osaleb kõrgetasemeline delegatsioon Eestist, eesotsas Vabariigi Presidendi Toomas Hendrik Ilvesega. Jumalateenistusel teenis EELK peapiiskop Andres Põder. Kontserdil esinevad Eesti Rahvusmeeskoor ja Rahvusooper Estonia Sümfooniaorkester.

Eestist osalevad kiriku taasavamisel peale presidendi veel kultuuriminister, välisminister ja paljud teised taastamisele kaasa aidanud osapooled.

15 aastat kestnud kiriku taastamise protsess on jõudnud lõpule. Ligi 80 aastat ilmalikus kasutuses olnud Peterburi Jaani kirik on tagasi saanud oma esialgse välisilme ning tagasi saamas oma esialgset funktsiooni.

19. sajandil Peterburi eestlaskonna eestvõttel ja eesti rahva kogutud raha eest püstitatud kirik, mille ehitamist toetas toona finantsiliselt ka Venemaa tsaar Aleksander II, taastati nüüd Eesti riigi ja era-annetajate finantsilisel toel ning Eesti Kontserdi ja Peterburi Jaani kiriku koguduse eestvõttel.

Jaani kirik on mänginud olulist rolli nii eesti kultuuriloos kui ka omariikluse saavutamisel, algatas ju Jaani kogudus omal ajal 40.000 eestlase meeleavalduse, mille tulemusel sai Eestimaa kubermang 1917. aasta aprillis autonoomia.

Peterburi kesklinna kultuuritsentrumis asuva kiriku taastamisega on jõutud tagasi eesti professionaalse muusikakultuuri lätete juurde, paika, kus 19. sajandi lõpus alustasid tegevust suurkujud, kelle loominguta tänast muusikaelu ette ei kujutaks. Taastatud kiriku näol jõuab kultuur sellesse linna tagasi ning Peterburi saab endale eesti kultuuri keskuse.

Ka Peterburi ametivõimud tervitavad Jaani kiriku taastulekut linna kultuuriruumi, sõnab Eesti Päevalehe vahendusel Peterburi kuberner Valentina Matvijenko: “Peterburi saab veel ühe ilusasti taastatud hoone, aga eesti kogukonna liikmed eesti nurgakese Neeva kallastel.”

Ülekannet avamispidustustelt näitab ETV kell 18.45.

Allikas: Eesti Kontserdi 18.02.2011 pressiteade