Uus Eesti

Teema: Eesti, Filmikunst, Teater, Uudised

Näitleja Ita Ever tähistab 80. sünnipäeva

Foto: Draamateater

Foto: Draamateater

Ita Ever sündis 1. aprillil 1931 Paides. Ta lõpetas Moskva Riikliku Teatriinstituudi (GITIS) Eesti lennu 1953 ning on alates 1953. aastast töötanud näitlejana Eesti Draamateatris.

Praegu Draamateatri mängukavas olevatest etendustest mängib Ita Ever järgmistes:

Violet Weston – Tracy Letts Augustikuu

Florence Foster Jenkins – Peter Quilter Hiilgav!

Linda – Andrus Kivirähk Vombat

proua Cowper – M. Cooney Rahauputus

Varasemad rolli rollid Eesti Draamateatris on olnud:

1953 Varja – Konstantin Simonov Noormees meie linnast

1953 II tüdruk – Nikolai Kaverin Kaks kaptenit

1953 mass – August Jakobson Kaitseingel Nebraskast

1953 Suzanne – Beaumarchais Figaro pulm

1953 daam – August Jakobson Võitlus rindejooneta

1954 mass – Mihhail Lermontov Maskeraad

1954 Bella – Minko Nimesid nimetamata

1954 mass – August Kitzberg Libahunt

1954 mass – Eduard Vilde Mahtra sõda

1955 mass – William Shakespeare Antonius ja Kleopatra

1955 Nadežda – Aleksei Arbuzov Majake äärelinnas

1955 Muradova – Muhtarov Lõbus külaline

1955 Saša – Lev Tolstoi Elav laip

1956 Mari-Elts – Egon Rannet Südamevalu

1957 Edvige – Alfred Gehri Kuues majakord

1957 Fosforne naine – Vladimir Majakovski Saun

1957 mass – Vsevolod Višnevski Optimistlik tragöödia

1958 Krõõt – Anton Hansen Tammsaare, Andres Särev Vargamäe

1958 Lenotška – Viktor Rozov Rõõmu otsinguil

1958 Catherine – Arthur Miller Vaade sillalt

1959 Elli – Anton Hansen Tammsaare Vanad ja noored

1959 Röövlitüdruk – Jevgeni Švarts Lumekuninganna

1959 Tshou Fan-I – Tshao Jüi Taifuun

1960 mass – Anton Hansen Tammsaare Juudit

1960 Nastja – Nikolai Pogodin Kolmas, pateetiline

1960 Jaana – Aleksis Kivi Nõmmekinsepad

1961 Anette – Paul Kilgas Ööbik laulis koidikul

1961 Helmi – Ardi Liives Siinpool horisonti

1962 Roheline tüdruk – Henrik Ibsen Peer Gynt

1962 Diana – Eino Alt Pime mees

1962 Kattrin – Bertolt Brecht Ema Courage

1963 II pruutneitsi – Vladimir Majakovski Lutikas

1963 Maret – Eino Alt Võõras

1964 Karin – Anton Hansen Tammsaare, Andres Särev Pankrot

1964 Klava – Viktor Rozov Pulmapäeval

1964 Kuues reisija – Ardi Liives Trepp

1965 Inga – Egon Rannet Karikas ja madu

1965 Vadja Otian – Vadim Korostõljov Brigantiin

1965 Ester Laid – Egon Rannet Veripunane roos

1965 Markiis Mondecar – Friedrich Schiller Don Carlos

1966 Curly – John Steinbeck Hiirtest ja inimestest

1966 Martirio – Federico Garcia Lorca Bernarda Alba maja

1966 Krõõt – Anton Hansen Tammsaare Vargamäe

1966 Marta – Eino Alt Marta

1967 Aki – Ardi Liives Kallimast kallim

1967 Tatjana – Boriss Lavrenjov Murrang

1968 Ema – Egon Rannet Kriminaaltango

1968 Nadežda – Maksim Gorki Viimased

1968 Margareta – Johann Wolfgang Goethe Faust I

1969 Margareta – Johann Wolfgang Goethe Faust II

1969 luulekompositsioon Tagore Valgus, mu valgus

1969 Koidula – Aino Undla-Põldmäe Viru Laulik ja Koidula

1970 Erika – Anton Hansen Tammsaare Ma armastasin sakslast

1970 Niina – Viktor Rozov Öö vastu pühapäeva

1970 Vana naine – Aino Kallas Mare ja ta poeg

1971 Anna Petrovna – Anton Tšehhov Ivanov

1971 Izolda – Kazys Saja Pühajärv

1972 Maret – Anton Hansen Tammsaare, Voldemar Panso Inimene ja inimene

1972 Marie – Hermann Bahr Mees, naine ja konsert

1973 Miili – Mats Traat Tants aurukatla ümber

1973 Elvira – Max Frisch Santa Cruz

1973 Masha – Anton Tšehhov Kolm õde

1974 Horošihh – Aleksandr Vampilov Möödunud suvel Tšulimskis

1974 Mrs. Hitchcock – John Arden Seersant Musgrave’i tants

1974 Genevieve, Pellease ema – Maurice Maeterlinck Pelleas ja Melisande

1975 Veera – Vladimir Šukšin Energilised inimesed

1976 Maja Rubek – Henrik Ibsen Kui me surnud ärkame

1976 Kristi – Enn Vetemaa Roosiaed

1976 Melania – Maksim Gorki Päikese lapsed

1977 Näitejuht – Jaan Kaplinski Neljakuningapäev

1977 Dunka – Konstantin Trenjov Ljubov Jarovaja

1978 Rajevskaja, Vjaznikova – Aleksandr Gelman Tagasiside

1978 Gertrud – William Shakespeare Hamlet

1979 Proua Bódog – Karoly Szakonyi Saateviga

1980 Lemminkäise ema – Elias Lönnrot Kalevala

1980 Inimese sugulane – Leonid Andrejev Inimese elu

1980 Anna Petrovna – Lev Tolstoi Elav laip

1981 Memm – Akos Kertész Lesed

1982 Polkovniku lesk – Juhan Smuul Polkovniku lesk

1983 Sinjoora Frola – Luigi Pirandello Nii see just ongi

1983 Ema (Anna) – Jaan Kruusvall Pilvede värvid

1984 Proua Malmberg – Anton Hansen Tammsaare, Mikk Mikiver Armastus ja surm

1984 Maali, Anna ema – Jaan Kross Keisri hull

1985 Naine – Aljaksei Dudarav Reamehed

1985 Ustinja Karpovna – Aleksandr Mišarin Seoses üleminekuga teisele tööle

1986 Krõõt – Anton Hansen Tammsaare, Kalle Kurg Tõde ja Õigus (Liigvesi)

1987 Õnnela Õnneleid – Jaan Kruusvall Vaikuse vallamaja

1988 Maali – Rein Saluri Minek

1988 Irma – Jean Genet Palkon

1989 Helen – Athol Fugard Teekond Mekasse

1989 Labellie – Robert Lamoureux Saatan inimese nahas

1990 Frank J. Harder – Jean-Jaques Bricaire, Maurice Lasaygues Silme ees läheb mustaks

1990 Evy Meara – Neil Simon Piparkoogileedi

1990 Proua Jourdain – Moliére Kodanlasest aadlimees

1991 Viktoria – Leo Falli Lõbus talupoeg

1991 Vana Teepakk – David Wood Piparkoogimehike

1992 Zinaida Savvišna – Anton Tšehhov Ivanov

1992 Mrs. Clackett – Michael Frayn Lavalised segadused

1993 Margot – Robert Thomas Mõrtsukas Freddy

1993 Juliane Tesman – Henrik Ibsen Hedda Gabler

1993 Carlotta Tyrone – Lars Noren Ja anna meile varjud

1994 Mary Cavan – Eugene O´ Neill Pikk päevatee kaob öösse

1994 Vanaema – Andrus Kivirähk Jalutuskäik vikerkaarel

1995 Martine, modelliagentuuri direktor – Jean-Jaques Bricaire Tulumaks

1995 kõrvalosades – Mihhail Lermontov Maskeraad

1995 June Buckridge (Õde George) – Frank Marcus Õde George´i tapmine

1995 Proua Mälberg – Anton Hansen Tammsaare, Priit Pedajas Mauruse kool

1996 Veika-Eit, pesunaine – Oskar Luts, Toomas Kall Tagahoovis

1996 Voinitskaja – Anton Tšehhov Onu Vanja

1996 Proua Pollinger – Hermann Bahr Mees, naine ja kontsert

1997 Åse – Henrik Ibsen Peer Gynt

1997 Ida – Ivan Menchell Kalmistuklubi

1997 Vana naine – Edward Albee Kolm pikka naist

1998 Rosemary Mortimore – Ray Cooney Pereringmäng

1998 Kurja Läänenõia kass – Alfred Bradley Võlur Oz

1999 Ida Sundström – Madis Kõiv Kui me Moondsundi Vasseliga kreeka pähekleid kauplesime, siis ükski ei tahtnud osta

2000 Abby Brewster – Joseph Kesselring Pihlakavein

2001 Lear, Briti kuningas – William Shakespeare Kuningas Lear

2001 Maret – Anton Hansen Tammsaare Tagasi Vargamäel

2001 Drudge – Tom Stoppard Tõeline inspektor Koer

2001 Ema – Tom Stoppard Pärast Magritte´i

2004 Kunksmoor Emmeliine – Aino Pervik, Urmas Lennuk Kunksmoor ja kapten Trumm

2004 preili Shepherd – Alan Bennett Õuedaam

2006 majoriproua Samzelius – Selma Lagerlöf Gösta Berlingi saaga

2007 Mamma – Sirkku Peltola Soome hobune

2008 osatäitja – Boguslaw Shaeffer Loojang

2009 Justina Díaz – Juan Rulfo Pedro Páramo

2009 Linda – Andrus Kivirähk Vombat

2009 Florence Foster Jenkins – Peter Quilter Hiilgav!

2010 Violet Weston – Tracy Letts Augustikuu

Ita Everi rollid väljaspool Draamateatrit:

2002 Millie, Diana Nichols – Neil Simon Hotell California Vanalinnastuudio

2000 proua Gurmõshskaja – Aleksandr Ostrovski Mets Vanalinnastuudio

2007 Tamaara – Andrus Kivirähk Uljas neitsi Nargen Festival

Ita Ever on esinenud väga palju estraadil, mänginud kuuldemängudes ja esinenud raadios (Meelejahutaja 1970–1990. aastad, Naksitrallid 1999), telelavastustes (Surm käib ümber Diana 1975, Kosmogoonia 1978, Evergreen show 1981, Tema Majesteet Komödiant 1983, Viimane suvi 1987, Sa oled koor minu kohvis 1999), seriaalides Salmonid 1993–1995, V.E.R.I 1995–1997, Kodumaa parim poeg ehk Eriagent 1188 2001, Õpetajate tuba alates 2003) Mänginud filmides (Naine kütab sauna 1978, Karge meri 1981, Nukitsamees 1981, “Musträstaste” saladus 1983, Armuke 1999, Vana daami visiit 2006). Temast on tehtud film Olete te õnnelik, Ita Ever? 1986 ja kirjutatud kaks raamatut Ita Ever 1991 (Helle Tamm) ja Ita Ever. Elu suuruses 2006 (Margit Kilumets).

Tunnustus:

1966 ENSV teeneline kunstnik

1973 ENSV rahvakunstnik

1973 hooaja näitlejapreemia (Mees, naine ja kontsert)

1978 näitlejatöö eest teleteatris (Kosmogoonia, Kolm rubiini)

1980 Nõukogude Eesti I filmifestivali parim naisnäitleja

1981 NSV Liidu Rahvaste Sõpruse orden

1983 Rapla rajooni majandite preemia (Lesed)

1983 Jõgeva rajooni preemia (Polkovniku lesk)

1984 parim naisnäitleja (Pilvede värvid)

1984 teatriühingu aastapreemia (Pilvede värvid, Nii see just ongi)

1984 festivali Balti teatrikevad parim naisnäitleja

Alates 1984 Liina Reimani mälestussõrmuse hoidja

1985 ENSV riiklik preemia (Pilvede värvid, Polkovniku lesk, Armastus ja surm, filmid Naine kütab sauna, Nukitsamees, “Musträstaste” saladus)

1999 Suur Ants, Eesti Draamateatri kolleegipreemia naispeaosatäitjale (Sundströmi Ida Kui me Moondsundi Vasseliga kreeka pähkleid kauplesime, siis ükski ei tahtnud osta)

2000 Eesti teatrikunsti aastaauhind, eripreemia jätkuva kõrgvormi eest

2001 Eesti Rahvuskultuuri Fondi elutööpreemia

2001 Valgetähe III klassi teenetemärk

2006 Suur Ants, Eesti Draamateatri kolleegipreemia naispeaosatäitjale (majoriproua Samzelius Gösta Berlingi saaga)

2007 Tallinna vapimärk

2007 riigi kultuuripreemia pikaajalise väljapaistva loomingulise tegevuse eest

2007 Aastate naine

2010 Suur Ants, Eesti Draamateatri kolleegipreemia naispeaosatäitjale (Violet Weston Augustikuu)

Allikas: Eesti Draamateater


Artikli aadress: http://uuseesti.ee/36207

© 2009 Uus Eesti. Kõik õigused kaitstud.