Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Kultuur / Muuseumid / Heategevuslikul oksjonil müüakse Jakob Hurda rahvaluulekogu 10 köidet

Heategevuslikul oksjonil müüakse Jakob Hurda rahvaluulekogu 10 köidet

Prindi see artikkel
1. aprill 2011

Jakob Hurt (foto: EELK)

Jakob Hurt (foto: EELK)

Allikas: Eesti Rahvaluule Arhiivi 1. aprilli 2011 pressiteade

Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiivis Tartus, Vanemuise 42, algab reedel, 1. aprillil kell 12 heategevuslik oksjon, mille käigus pannakse enampakkumisele esimene osa Jakob Hurda vanavarakogust.

19. sajandi rahvaluulekogu 162 mahukat käsikirjaköidet sisaldavad nii vanu regilaule, rahvausundi ja -kommete kirjeldusi kui pikemaid rahvajuttude kirjapanekuid Hurda kaastöölistelt üle kogu Eesti. Oksjonil müüakse kümme köidet rahvaluulekogu II seeria algusest, kus leiduvad teiste seas ka näiteks hilisema folkloristikadoktori ja Eesti diplomaadi Oskar Kallase varased originaalkäsikirjad.

Peagi jõuab lõpule Jakob Hurda vanavarakogu skaneerimine kirjandusmuuseumis toimuva digiteerimise suurprojekti raames. Veebikeskkonnas tehakse kättesaadavaks kõrgresolutsioonis failidena rahvaluulearhiivist Hurda kogu, Eesti Kultuuriloolise Arhiivi varamust Eduard Körberi ja Ado Grenzsteini käsikirjakogud ning Kirjandusmuuseumi arhiivraamatukogus leiduvate haruldaste raamatute ainueksemplarid. “Suuremahuline projekt on kulgenud edukalt ning seega ei ole arhiivil enam vajadust säilitada käsikirjakogusid paberkujul. Kaalusime pikalt tervikkogu müümist välismaale, ent otsustasime, et õigem oleks, kui eesti rahva vanavarakogu jääks Eestisse. Ka Eestis leidub piisavalt kollektsionääre, kellele pärimusköited originaalkujul huvi võiks pakkuda,” seisab rahvaluulearhiivi saadetud teates. Köidete müügist saadavat raha kasutatakse nii vabatahtlike kaastööliste premeerimiseks kui alarahastuses vaevleva arhiivi tööjärje stabiliseerimiseks, selle arvelt loodetakse korraldada tänapäeva pärimuse kogumise aktsioonid 2011. aastal ning tagada heli- ja videostuudio töö jätkumine.

Oksjonil olevaid arhiivimaterjale asendav veebihoidla võimaldab tulevikus tutvuda arvuti vahendusel olulise osaga eesti vanemast kultuuriloost, ühtekokku tehakse projekti tulemusena kättesaadavaks 240.000 lehekülge haruldasi raamatuid ja käsikirju.