Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Eesti riik / Erakonnad / IRL esitas Tallinna vapimärgi kandidaadiks Vello Salo

IRL esitas Tallinna vapimärgi kandidaadiks Vello Salo

Prindi see artikkel
3. aprill 2011

Vello Salo (foto: ERR)

Vello Salo (foto: ERR)

Tallinna linnavolikogu Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) fraktsioon esitas Tallinna linna kõrgeima autasu – vapimärgi – kandidaadiks Birgitiinide kloostri vaimuliku Vello Salo.

Tallinna teenetemärgi kandidaatideks seadis IRL-i fraktsioon üles endise linnapea Jüri Mõisa ja arhitekt Toivo Kallase, teatas volikogu IRL-i fraktsioon BNS-ile.

Tallinna linnavoliniku Andes Luusi (IRL) sõnul väärib literaadist vaimulik Vello Salo esiletõstmist, kuna ta on jõudsalt edendanud Eesti kultuuri ja vaimuelu, seda nii Eestis kui ka väljaspool Eestist. Luusi hinnangul väärib eraldi rõhutamist Salo tegevus okupatsioonides hukkunute ja kannatanute saatuse väljaselgitamisel. Salo eestvõttel on valminud mahukas okupatsioonide kahjusid käsitlev uurimistöö “Valge raamat”.

Jüri Mõis on IRL-i hinnangul teenetemärgi ära teeninud kui linnapea, kelle valitsemisaega iseloomustas uudne lähenemine linnajuhtimisele. IRL-i fraktsioon märkis, et linnapeana teostas Mõis pikalt räägitud Tartu maantee läbimurde, käivitas suuri taristuprojekte, ehitas lõpuni Lilleküla jalgpallistaadioni, asus lahendama noorte perede eluasemeküsimusi, tegi ära linnavalitsuse struktuurireformi ja töötas välja Tallinna finantsjuhtimise süsteemi.

IRL märkis, et Toivo Kallas tegeles edukalt aastakümneid Tallinna üldplaneeringu kujundamisega, töötades Eesti Projektis. Samuti oli Toivo Kallas pikalt Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis õppejõud. Toivo Kallase tuntuim arhitektuurialane töö on hotell Olümpia.

Linna teenetemärgid ning Tallinna vapimärk koos aukodaniku tiitliga antakse üle Tallinna päeval 15. mail.

Oma kandidaadid Tallinna vapimärgile ja teenetemärkidele tegi märtsi lõpus teatavaks ka Tallinna volikogu Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) fraktsioon.

Sotsiaaldemokraadid tegid linnavalitsusele ettepaneku anda sel aastal Tallinna vapimärk paekivi eestkõnelejale professor Rein Einastole ja Vabaduse väljaku uue lahenduse projekteerinud arhitekt Andres Alverile. Linna teenetemärki vääriksid SDE hinnangul skulptor Jaak Soans ja Uue Maailma Seltsi eestvedaja Madle Lippus.

Allikas: BNS, 03.04.2011