Uus Eesti

Teema: Filmikunst

Neljapäeval esilinastub kinos Artis dokumentaalfilm “Suur jõgi”

SuurJogiFilmide “Middendorffi jälgedes” ja “Muskusveise tagasitulek” tegijatel on valminud uus film Siberi loodusest. Sedakorda tehti retked jõehiiglase Leena lättele ja suubumiskohta. Tegemist on kaheosalise romantilise filmiga, milles tubli annus loodus- ja maateaduslikke tähelepanekuid. Filmimehed Vasili Sarana ja Riho Västrik seiklevad taigas, tundras ja mägedes, et avastada ürglooduse külgetõmbe saladusi.

Esimene osa: “Retk Leena lättele” filmiti Baikalimaal, teine osa: “Delta” Põhja-Jäämere ääres Sahha poolsaarel.

“Idee, valida uue filmi teemaks Leena jõgi, sündis meie eelmise filmi – “Muskusveise tagasitulek” – esilinastuse päeval”, ütleb produtsent Riho Västrik. “Suur töö oli just valmis saanud ja otsisime motivatsiooni eluga edasi minemiseks, ehk teemat, mis oleks meile endale hingelähedane ja pakuks huvi suurtele telekanalitele.”

Partnerite leidmisel tuli kasuks filmi “Muskusveise tagasitulek” edu festivalidel ja teleturul. Uue filmi kaastootjaks sai Saksa telekanal Bayerischer Rundfunk, partneriteks Venemaal Vene Geograafiaselts (mille kunagi lükkasid käima Tartu Ülikooliga seotud Baer ja Middendorff) ja Moskva Ülikooli Geograafiaosakond.

Kolm aastat filmimist, kuus ekspeditsiooni, üle poole aasta komandeeringuid; arvutult suuremaid ja väiksemaid elamusi.

“Seistes ümbruskonna kõrgeima mäe tipus ja vaadates horisondi taha kaduvat sinerdavalt lainetavat taigat, tundsin end justkui keset ookeani,” meenutab Västrik võimsat emotsiooni Leena ülemjooksul. “Filmi finaalis seisime päriselt ookeani kaldal, siis aga ei saanud lahti tundest, et oleme jõudnud “maailma otsa”.

Režissöör Vasili Sarana, operaatorid Vasili Sarana, Arvo Vilu, Joosep Matjus, monteerija Liina Triškina, helilooja Seppo Vanhatalo, produtsent Riho Västrik. Tootja OÜ Vesilind.

Filmi valmimist toetasid Eesti Filmi Sihtasutus ja Eesti Kultuurkapital.

Alates 22. aprillist kinos Artis.

Allikas: filmi autorite 20.04.2011 pressiteade


Artikli aadress: http://uuseesti.ee/36377

© 2009 Uus Eesti. Kõik õigused kaitstud.