Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Usk ja vaimsus / Kirikukalender / Täna on Vaikne Laupäev

Täna on Vaikne Laupäev

Prindi see artikkel
15. aprill 2017

VaikneLaupVaiksel Laupäeval missat ei peeta ja Püha Armulauda jagatakse eelnevatel päevadel pühitsetust. Varakristlik traditsioon, mis keskajal Ülestõusmispühade läheduse tõttu oma leinapaastulise tähenduse minetas, taastati taas 20. sajandi 50-ndatel aastatel. Ka Ülestõusmispühade Jumalateenistuse võib Vaikse Laupäeva õhtule üle kanda.

Vaikse Laupäeva vanast jutlusest

Mis see on, mis on sündimas? Suur vaikus on täna maa peal, suur vaikus ja mahajäetus, sest Kuningas magab; maa on hirmul ja tasane, sest Jumal uinus lihas ja äratas need, kes magasid aegade algusest. Jumal suri lihas ja allilm värises. Ja nii läheb ta otsima meie esiisa justkui kadunud lammast, ta tahab vaatama minna neid, kes elavad pimeduses ja surmavarjus. Jumal ja Tema Poeg tulevad vabastama vangistatud Aadamat ja selle kaasvangi Eevat piinadest. Issand tuleb nende juurde, hoides käes oma võidukat relva, oma risti. Kui esiisa Aadam näeb Teda, lööb ta enesele hirmunult vastu rindu ja hüüab kõigile: “Minu Issand olgu teie kõikidega!”. Kristus ütleb Aadamale vastu: “Ja sinu vaimuga.” Võtnud tal käest kinni, tõstab Kristus tema üles ja ütleb: “Ärka üles, kes sa magad, ja tõuse üles surnuist, siis särab sulle Kristus.”

Mina olen sinu Jumal, kes sinu pärast sai sinu pojaks, ja kes sulle ning sinu järglastele kõneleb ja käsib nüüd kõiki vangisolijaid oma meelevallaga: tulge välja; ja neid, kes on pimeduses – saage valgust, ja neid, kes magavad – ärgake. Ma käsin sind, ärka üles, kes sa magad! ma pole sind ju loonud selleks, et jääksid allilma vangiks. Tõuse üles surnuist, mina olen surnute elu. Tõuse, minu kätetöö, tõuse sina, kes sa oled loodud minu kuju järgi. Tõuse, ära siit, sest sina oled minus ja mina sinus, koos me oleme üks jagamatu isik.

Sinu pärast mina, su Jumal, sain sinu pojaks, sinu pärast võtsin mina, Issand, endale su orja kuju. Sinu pärast tulin mina, kes ma ülem olen taevastest, maa peale ja maa allagi, sinu, inimese pärast, sain ma abituks inimeseks, mu ase on surnute seas. Sinu pärast, kes sa lahkusid aiast, anti mind ühes teises aias juutide kätte ja aias löödi mind ka risti. Vaata sülge mu näos, mille ma vastu võtsin sinu pärast, et anda sulle tagasi jumalik hingus, mis sai sulle osales. Vaata haavu mu näos, need sain ma, et sinu rikutud nägu saaks uuesti minu kuju. Vaata vermeid mu seljal, mis ma vastu võtsin, et võtta ära pattude koorem sinu seljast. Vaata mu käsi, mis sinu pärast naelutati puu külge, sest ka sina sirutasid kord käe kurja tundmise puu järele. Mina uinusin ristil ja oda läbistas mu külje, sinu pärast, kes sa uinusid paradiisis, kus Eeva loodi sinu küljeluust. Minu külg võttis ära valu sinu küljest, minu uni viib sind välja surmavalla unest, minu oda kaitses sind oda eest, mis sinu vastu oli pööratud.

Ärka üles, ära siit! Vaenlane meelitas sind välja paradiisist, mina viin sind tagasi, mitte enam paradiisi, vaid taevasele troonile. Tema eemaldas sind elupuust, mis oli ainult kuju, aga mina, kes ma ise elu olen, ühendasin (liitsin) sind enesega. Ma panin keerubid teenritena sind valvama, nüüd panen ma keerubid austama sind samaväärselt Jumalaga. Keerubitroon on valmis seatud, kandjad on valmis ja ootavad, pulmakoda on ehitud, toit on varutud, igavesed kojad – kaunistatud, heade andide aardelaekad on avatud, taevane kuningriik on ette valmistatud aegade algusest peale.

Allikas: www.katoliku.ee