Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Kultuur / Muuseumid / Muuseumiööl avab uksed üle 150 mäluasutuse

Muuseumiööl avab uksed üle 150 mäluasutuse

Prindi see artikkel
14. mai 2011

Muuseumioo2011Laupäeval, 14. mail toimub Eestis kolmandat aastat järjest muuseumiöö. Üle Euroopa peetakse seda juba seitsmendat korda rahvusvahelise muuseumipäeva, 18. mai paiku. Tänavu Tallinna kui Euroopa kultuuripealinna programmi kuuluval muuseumiööl avavad Eesti muuseumid ja teised mäluasutused tasuta külastusteks oma uksed kell 18–23. Tallinnas sõidab muuseumide vahel ringi tasuta muuseumiöö buss.

Esimest korda osales Eesti üleeuroopalisel muuseumiööl 2009. aastal, kui meil tähistati muuseumiaastat. Toona oli muuseumiöö juhtlauseks „Öös on asju”, 2010. aasta teema oli „Öös on lugusid”. Tänavusel Euroopa kultuuripealinna aastal on selle teemast tõukuvalt tunnuslauseks valitud „Öös on aardeid”. Merepõhjast ja maapõuest välja tulnud muistsed aarded on tänapäeval enamasti hoiul muuseumides, aga aarded pole mitte üksnes kuldmündid ja hõbetaalrid, vaid meie kultuuripärand laiemalt. Muuseumiöö eesmärk on ühel erilisel õhtul pakkuda võimalust avastada ja taasleida aardeid nii ajaloo vanematest ja eksootilisematest kui ka tänapäevasematest ja argisematest kihtidest.

Selleaastasel muuseumiööl kaasalöömisest on teatanud muuseumid igast maakonnast, Mõnistest ja Mõisakülast Eesti lõunapiiril Viimsi ja Kundani Soome lahe ääres, Hiiumaa muuseumid ja tuletornid ning Narva muuseum. Osalevad riigiarhiiv Tallinnas Madara tänavas, esmakordselt ka Rahvusraamatukogu. Muuseumiööl tutvustavad end mitu kirikut Tallinnas, oma tornist kutsub ümbrust vaatama ka Rõuge kirik.

Lisaks tasuta sissepääsule pakuvad muuseumid just sel õhtul eriprogramme ja kaasalöömisvõimalusi. Osalejate muuseumiöö programmid leiab siit. Muuseumiööd korraldav Eesti Muuseumiühing kinnitab, et liitujaid on kuni viimase hetkeni ning loodab, et ka publikumenu jätkub. Üleriigiline üritus on suunatud ka paikkondliku ja kogukondliku kultuurielu edendamisele.

Muuseumiöö kuulub Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 programmi, selle eestvedajad on Eesti Muuseumiühing koostöös muuseumidega, toetajad kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital ja ICOM Eesti Rahvuskomitee.

Allikas: Muuseumiöö koordinaatorite 12.05.2011 pressiteade