Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Uudised / Eesti / EKI: majanduse seisund on parim 2007. aastast saati

EKI: majanduse seisund on parim 2007. aastast saati

Prindi see artikkel
6. juuli 2011

EurodEesti konjunktuuriinstituudi (EKI) eksperdid hindasid juunis Eesti majandusolukorda Müncheni majandusuuringute instituudi (IFO) metoodika järgi 6,6 punktiga, mis on märtsikuu hinnangust 1,6 punkti võrra parem ja kõrgeim hinne alates 2007. aasta detsembrist.

Olukord on hea 44 protsendi ekspertide arvates ja rahuldav 50 protsendi ekspertide hinnangul, selgub EKI kolmapäeval avaldatud uuringust.

Konjunktuuriinstituudi majanduskliimaindeks, mis põhineb ekspertide antud hinnangutel Eesti jooksva olukorra ja tuleva kuue kuu arengute kohta, tõusis juunis 7,3 punktile, kerkides 2005. ja 2006. aasta kõrgemate tasemete juurde. IFO metoodika järgi koostatav indeks oli ühe punkti võrra kõrgem kui märtsis.

2010. aasta algusest saati on ekspertide hinnangul majanduse üldseisund paranenud, hinnangu madalaim tase jäi 2009. aasta teise kvartalisse.

EKI juhtivteadur Leev Kuum ütles majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis toimunud uuringut tutvustaval pressikonverentsil, et majanduse elavnemine tõenäoliselt jätkus teises kvartalis.

Tema sõnul liigub Eesti majandus IFO majanduskella näidu järgi buumi poole. Märtsis oli majanduskell tõusu- ja buumiveerandi vahel ning juunis liikus buumiveerandi poole. “Mulle meeldiks, kui majanduskell jääks toppama, kui kella liikumise kiirus väheneks,” kommenteeris Kuum BNS-ile. Majanduskella ülejäänud kaks veerandit tähistavad langust ja kriisi.

Maailmamajanduse olukorrale andsid IFO eksperdid aprillis hinnangu 5,8 punkti. Kuuma sõnul läheb ekspertide hinnangul hästi ka Eesti peamistel kaubanduspartneritel Soomel, Rootsil, Venemaal ja Saksamaal.

Eesti investeeringud pälvisid juunis koondhinde 5,0 ja eratarbimine hinde 5,7 punkti. “Eriti rõõmustav on märkida investeeringute ja sisetarbimise elavnemist,” ütles Kuum. Investeeringute hinne jõudis tema sõnul viie punktini esimest korda pärast kriisi. Eratarbimise kasvu kinnitavad Kuuma sõnul ka jaekäibe neljaprotsendilise kasvu andmed. “Eratarbimise kasv eeldatavasti teises kvartalis jätkus,” lisas ta.

Kõigi EKI ekspertide arvates oli Eesti majanduse üldseisund juunis parem kui aasta varem, mis andis mullusega võrreldes paranemise koondhinnanguks 9,0 punkti. 78 protsenti instituudi ekspertidest arvas, et Eesti majanduse üldolukord on kuue kuu pärast parem kui praegu ning ülejäänud 22 protsenti ootas üldolukorra püsimist samana. See andis majanduse üldolukorra paranemise hinnanguks 8,2 punkti.

Investeeringute paranemist ootas samuti 78 protsenti eksperte ja püsimist samal tasemel 22 protsenti eksperte (hinne 8,1). Eratarbimise paranemist ootas juunis 56 protsenti eksperte ja püsimist samana 44 protsenti (hinne 7,2).

Ekspertide hinnangul olid tänavu juunis olulisimad Eesti majandusarengut takistavad probleemid Eestis rahvusvahelise konkurentsivõime vähesus ja tööpuudus kumbki 6,6 punktiga, inflatsioon 6,3 punktiga, kvalifitseeritud tööjõu puudus 6,2 punktiga ja nõudluse vähesus 5,4 punktiga. Eelarvedefitsiit sai majandusarengut takistava probleemina 1,9 punkti.

Tänavu märtsis oli olulisim probleem ekspertide hinnangul tööpuudus 7,7 punktiga, sellele järgnes nõudluse vähesus 6,6 punktiga ja kvalifitseeritud tööjõu puudus 6,3 punktiga.

Allikas: BNS, 06.07.2011