Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Kultuur / Muuseumid / Igavesti naiselik Greenbergi ja Sannamehe loomingus

Igavesti naiselik Greenbergi ja Sannamehe loomingus

Prindi see artikkel
8. juuli 2011

Näituse nimiteos: Johannes Greenberg „Igavesti naiselik“. 1943. Õli. Eesti Kunstimuuseum.

Näituse nimiteos: Johannes Greenberg „Igavesti naiselik“. 1943. Õli. Eesti Kunstimuuseum.

Reedest, 8. juulist Adamson-Ericu muuseumis avatud näitus „Igavesti naiselik” eksponeerib maalikunstnik Johannes Greenbergi ja skulptor Ferdi Sannamehe loomingu seda osa, mis väärtustab naise igavikuliselt kauneid ja harmoonilisi külgi.

„Naised on inspireerinud kunstnikke läbi aastatuhandete,” ütles näituse üks kuraatoritest Pekka Erelt. „Greenbergi õlimaali pealkirjast nime saanud teemanäitus esitleb kahe kunstniku loodud tõlgendusi, mis erinevad nii vormilt kui sisult, kuid aegumatutesse kunstiteostesse kätketud naise olemuse sügavam peegeldus kõnetab vaatajat igal ajastul.”

Näitus „Igavesti naiselik” peegeldab väga selgelt 20. sajandi esimese poole modernistlike suundumuste ajastuomast dünaamikat ning toob esile kahe eestlase, Johannes Greenbergi ja Ferdi Sannamehe isikupärase loomingu. Mõlemad meistrid on kajastanud läbi kogu oma elu portreteeritute keerukaid hingeseisundeid psühholoogiliselt veenvalt ja kunstiliselt huvitavalt.

„Näituse idee pärineb Eesti Kunstimuuseumi Kunstisõprade Seltsi liikmelt ajakirjanik Pekka Ereltilt,” ütles näituse kaaskuraator Ülle Kruus. „Tallinna ja Tartu riiklike kollektsioonide kõrval on väljapanekusse kaasatud kümmekond teost eraomanikelt, mida avalikkus näeb väga harva.”

Kunstnikud Greenberg ja Sannamees olid põlvkonnakaaslastena otsingulised oma väljenduslaadi mitmekihilisuses ning neid iseloomustab süvenemine kujutatavate naiste iseloomu. Samuti valmisolek ümberkehastumiseks üpris laias ampluaas – primadonnast armastava emani ja tantsijatarist kunstielamust nautiva vaatajani teatri loožis. Märksõnad, mis portreede ja figuraalsete kompositsioonide vaatamisel avanevad, on ilu, harmoonilisus, artistlikkus, pühendumus ning vaimne rikkus.

Johannes Greenbergi (1887–1951) ja Ferdi Sannamehe (1895–1963) juures oli peale andekuse oluline ka õpikeskkond. Mõlemad kunstnikud omasid lisaks kodumaal omandatud kunstiharidusele otsest kokkupuudet ka Euroopa toonaste kunstikeskustega. München, Moskva, Pariis ja Dresden on vaid mõned metropolidest, kus nad õppisid, elasid ja oma teoseid eksponeerisid.

Näituse kuraatorid on Pekka Erelt ja Ülle Kruus, kujundaja Andres Tolts ning haridus- ja publikuprogrammid koostas Liisi Selg. Näituseprojekti toetasid Hasartmängumaksu Nõukogu ning Kultuurkapital.

Näitust „Igavesti naiselik” Adamson-Ericu muuseumis saab külastada 8.07.–13.11.2011. See on aastatepikkuse naisi ja naiskunstnikke tutvustava näituste sarja omalaadne täiendus.

Allikas: Eesti Kunstimuuseumi 06.07.2011 pressiteade