Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Eesti riik / Kaitsevägi / Algas ERNA Retk 2011

Algas ERNA Retk 2011

Prindi see artikkel
3. august 2011

Foto: Kaitseliit

Foto: Kaitseliit

3.- 6.augustil toimuv ERNA Retk 2011 avati täna hommikul Tallinnas Jüriöö pargis.

Avaüritusel olid kohal Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees Mati Raidma, Kaitseväe Peastaabi ülem brigaadikindral Riho Terras, Harju maavanem Ülle Rajasalu, ERNA Retk 2011 ülem, Kaitseliidu ülem kolonelleitnant Raivo Lumiste ja võistluste staabiülem kolonelleitnant Jaak Kallak. Tseremoonial esines kaitseväe orkester.

ERNA luuregrupi võitlustee algusest möödub tänavu 70 aastat. Seda tähtpäeva meenutab 3. augustil Salmistu rannal dessandiga algav “ERNA Retk 2011″. Tänavu osaleb rahvusvahelisel kaugluurevõistlusel 31 meeskonda. Lisaks Eesti võistkondadele osalevad tänavu sõjaväelased Belgiast, Š veitsist, Leedust, Gruusiast, 2 võistkonda Taanist ning koguni 5 Soome võistkonda.

Kaitseliidu, ERNA Seltsi ja Kaitseväe korraldatud ERNA Retkedel osaleb Eestist traditsiooniliselt enim võistkondi Kaitseliidust. Tänavu on esindatud KL Tartu ja Põlva malevad, kahe võistkonnaga lähevad 6. augustini kestvale jõukatsumisele Harju ja Järva malevad, KL Pärnumaa malev osaleb kolme ja KL Tallinna malev koguni nelja võistkonnaga. Lisaks osalevad tänavu ERNA -l Scoutspataljoni, Vanglateenistuse, Kirde KRK, 1. Jalaväebrigaadi Tagalapataljoni, Põhja KRK Vahipataljoni, KVÜÕA, ning Politsei- ja Piirivalveameti võistkonnad.

ERNA Seltsi presidendi Meelis Rätsepa sõnul on “ERNA Retk 2011″ võtmesõna “võistkond”. “Üksivõitleja ülesandeid tänavuaastasel võistlusel ei ole – tegemist on puhtalt meeskonnatööga”, sõnas peakorraldaja. Meelis Rätsepa sõnul viib võistlustrass osalejad Harjumaale, Lääne-Virumaale ja Järvamaale. “Maastik on sel aastal eriti vaheldusrohke – võistlejad läbivad kõnnumaid ja metsi, soid ja rabasid, erineva läbitavusega veetakistusi ning ammendatud karjääre. Võistlustrass on linnulennult umbes 85 km pikkune, vastutegevust ja maastiku eripära arvestades läbivad paremad võistkonnad umbes 120 km, kehvemad veelgi enam. Võistkonnad on rajal kolm ööd, vähemalt kaks neist kulub luureülesande täitmisele”, iseloomustas Meelis Rätsep tänavust võistlust.

Võistluse “ERNA Retk 2011″ ülem on KL ülem kolonelleitnant Raivo Lumiste, staabiülem kolonelleitnant Jaak Kallak Rootsist, võistluste peakohtunik aga leitnant Aki Kupiainen Soomest. Kohtunikud on tavapäraselt Põhjala Sinibarettide Liidu liikmete seast.

ERNA grupp oli 1941. aasta sõjasuvel Soomest punaarmee poolt okupeeritud kodumaale saabunud vabatahtlike luurerühm, tänu kellele päästeti NKVD ja hävituspataljonide küüsist ning seega kindlast surmast üle tuhande punase okupatsioonivõimu metsikuste eest metsadesse pakku läinud eestlast. ERNA grupi tegevust vaenlase tagalas hindavad ajaloolased kui esimest organiseeritud relvastatud vastupanu Eestit okupeerinud kommunistlikule diktatuurile. Hiljem pataljoniks formeeritud ERNA võitlejad osalesid Tallinna vabastamisel ja Muhu ning Saaremaa vabastuslahingutes.

Allikas: MTÜ Jüriöö Park 01.08.2011 pressiteade