Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Kultuur / Teater / Suri näitleja Jaanus Orgulas

Suri näitleja Jaanus Orgulas

Prindi see artikkel
13. august 2011

Jaanus Orgulas ja Toots - Erika Haggi loodud skulptuur temast (foto: www.tmm.ee)

Jaanus Orgulas ja Toots - Erika Haggi loodud skulptuur temast (foto: www.tmm.ee)

Laupäeval suri näitleja Jaanus Orgulas, Eesti Näitlejate Liidu auliige, kelle lavatee Eesti Draamateatris kestis üle 50 aasta.

Vaivaras sündinud Jaanus Orgulas hakkas Draamateatri lavastustes mängima juba koolipoisina. Lõpetanud küll Tallinna rahandustehnikumi, oli teatri kutse tugevam ja paar aastat õppis ta näitlemist Tallinnas. 1948. aastal astus ta Moskva teatriinstituudi eesti stuudiosse. Kursusevanemana leidis ja kutsus ta Eestist teisigi andekaid noori Moskvasse õppima, ärgitas alati kursusekaaslasi Moskva rikkast kultuurielust osa saama.

1953. aastal tuli Jaanus Orgulas koos kogu GITIS-e lennuga tööle Eesti Draamateatrisse, kus ta mängis üle saja rolli. Legendaarseks sai tema kehastatud Toots Oskar Lutsu „Kevades“ 1954. aastal. Koos Ervin Abeliga esitati Tootsi ja Kiirt nii teatri- kui estraadilaval üle tuhande korra.

Sula-aastatel sisendasid paremate aegade lootust Orgulase rollid tollastes uutes näitemängudes nagu „Õnn kaasa“, „Rõõmu otsinguil“. Publiku südamesse on kauaks jäänud Pollingeri osa Panso säravas lavastuses „Mees, naine ja kontsert“. Noored, kes teda laval näinud pole, tunnevad teda igihaljast filmist „Vallatud kurvid“.

Teatritöö kõrval oli Jaanus Orgulase suur armastus alpinism – esimese eestlasena käis ta Elbrusel. Vanemas eas pühendus ta tulbikasvatamisele ja tema lahkesti kingitud sibulatest õitsevad lilled väga paljude kolleegide aedades. Jaanus Orgulas rääkis oma rikkast teatriteest mälestusteraamatus „Jäägu see“.

Allikas: BNS, 13.08.2011