Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Uudised / Eesti / Justiitsminister: Euroopa mälestab esmakordselt üheskoos totalitaarrežiimide ohvreid

Justiitsminister: Euroopa mälestab esmakordselt üheskoos totalitaarrežiimide ohvreid

Prindi see artikkel
23. august 2011

MRPSalaprotokollJustiitsminister Kristen Michal viibib teisipäeval ja kolmapäeval Poolas Varssavis toimuval konverentsil, millega tähistatakse esmakordselt üle-Euroopaliselt totalitaarsete režiimide ohvrite mälestuspäeva ja kirjutatakse alla mälestuspäeva tähistavale deklaratsioonile.

Justiitsminister Kristen Michali sõnul on tegemist tähelepanuväärse sündmusega, sest kunagi varem ei ole totalitaarrežiimide kuritegude ohvreid selliselt üle-Euroopaliselt mälestatud ja see annab üsna ühese ning pikalt oodatud hinnangu kommunistliku režiimi tegudele.

„Sellised kuriteod ei tohi tulevikus korduda ning selleks tuleb neid mäletada, nendest rääkida ja mälestada nende ohvreid. Vabaduse vähehaaval kinnikeeramine on pea alati populismist kantud protsess ning lõpeb ta igal juhul vabaduse täieliku kaotusega. On väga oluline, et kõik inimesed, eriti meie noored, seda kunagi ei unustaks. Mõned päevad peale Eesti taasiseseisvumispäeva pidustusi on see meenutus omal kohal, kui tahame olla vabad ka tulevikus,“ rõhutas Michal.

Minister meenutas, et tänane päev on ajalukku läinud Molotovi-Ribbentropi pakti ja selle lisaprotokolli sõlmimise päevana. Selle kuritegeliku kokkuleppega otsustasid kaks totalitaarset režiimi kolmandate riikide ja rahvaste selja taga nende saatuse, mille tagajärjeks olid miljonid totalitaarrežiimide poolt toime pandud kuriteod.

„Tänaste justiitsministrite roll saab olla sama, mis oli pisut enam kui 20 aastat tagasi – selle kuritegeliku kokkuleppe meelespidamine ja sellest teadlikkuse hoidmine, et midagi säärast enam ei toimuks. Kuigi juriidiliselt oli see algusest peale tühine, oli vaja avalikustada nii kokkulepete olemasolu kui nende tühisus ja kuritegelik iseloom,“ sõnas Michal.

Konverentsil osalevad muuhulgas Euroopa Komisjoni asepresident Viviane Reding, Euroopa Parlamendi president Jerzy Buzek, Poola, Läti, Leedu ja Ungari justiitsministrid ning Euroopa Liidu riikide kõrgetasemelised esindajad ja rahvuslike mälu instituutide juhid. Ürituse raames asetatakse pärjad erinevate totalitaarrežiimide kuritegude ohvrite mälestusmärkidele.

Euroopa Komisjon tegi oma 2010.aasta aruandes ettepaneku muuta 23. august üleeuroopaliseks totalitaarsete režiimide poolt toime pandud kuritegude ohvrite mälestuspäevaks, mida toetas ka Euroopa Liidu nõukogu. Poola Euroopa Liidu eesistujana ongi kutsunud kokku liikmesriikide justiitsministrid ja mälu instituutide juhid, et seda päeva ühiselt tähistada.

Allikas: Justiitsministeeriumi 23.08.2011 pressiteade