Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Kultuur / Kunst / Tallinnas toimuv teaduskonverents analüüsib kunsti ja rituaalide ajaloolisi seoseid

Tallinnas toimuv teaduskonverents analüüsib kunsti ja rituaalide ajaloolisi seoseid

Prindi see artikkel
1. september 2011

Foto: www.sakala.ee

Foto: www.sakala.ee

1.–3. septembril toimub Tallinnas Sten Karlingi (fotol) 105. sünniaastapäevale pühendatud rahvusvaheline teaduskonverents „Kunst ja rituaal Põhja- ning Kesk-Euroopas hiliskeskajal ja varauusajal“.

Kesk- ja varauusaegses ühiskonnas olid nii ilmalikud kui religioossed pildid, objektid ja kohad rituaalidega tähendusrikkalt läbipõimunud ning toonaste inimeste ja ühiskondade mõistmiseks on hädavajalik uurida neid nähtusi vastastikuses seoses. Seetõttu ongi Tallinnas toimuva konverentsi huvikeskmes kujutised, esemed ja ruumid nende rituaalses kasutuses, protsessis, mille kaudu neid mõisteti ja väärtustati.

Interdistsiplinaarne konverents toob kokku kunsti- ja kultuuriajaloolased, teoloogid, kirikuloolased ja kultuuriantropoloogid. Konverentsiteemad käsitlevad kiriklikke, õukondlikke ja bürgerlikke tseremooniaid, pidustuste etenduslikku tahku, kujutistega seostatud rituaale, suremise ja mälestamise kombetalitusi, isikute ja eri ühiskonnarühmade (enese)representatsiooni, kunsti ja arhitektuuri kui sümboolse kommunikatsiooni vahendeid.

Konverents algab neljapäeval, 1. septembril kell 18 Niguliste Muuseumis ettekandega Kesk-Euroopa Ülikooli professorilt Gerhard Jaritzilt. 2.–3. septembril leiavad konverentsi üritused aset Tallinna Ülikooli Ajaloo Instituudis (Rüütli 10, auditoorium 1). Ettekanded algavad mõlemal päeval kell 9.00. Täpne kava on kättesaadav Tallinna Ülikooli kodulehelt. Konverentsi töökeeled on inglise ja saksa keel.

Sten Karlingi mälestusele pühendatud teaduskonverentse peetakse alates 1996. aastast iga viie aasta järel. Eesti professionaalse kunstiteaduse võtmekuju, vanema kunsti uurija Sten Karling oli aastatel 1933–1940 Tartu Ülikooli ja 1947–1972 Stockholmi Ülikooli kunstiajaloo professor. Tänavu möödus tema sünnist 105 aastat.

Konverentsi korraldavad Eesti Kunstiakadeemia Kunstiteaduse Instituut ja Tallinna Ülikooli Keskaja Keskus.

Allikas: Tallinna Ülikooli 31.08.2011 pressiteade