Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Terved eluviisid / Karskus / Kesk-Eestis toimub alkoholiennetuse teemaline õppepäev

Kesk-Eestis toimub alkoholiennetuse teemaline õppepäev

Prindi see artikkel
22. november 2011

Lauri Beekmann

Lauri Beekmann

Teisipäeval, 22. novembril korraldab Eesti Karskusliit koostöös Võhma Gümnaasiumi, Võhma Linnavalitsuse ja Viljandimaa tervisetoaga peamiselt Kesk-Eesti õpetajatele suunatud õppepäeva “Alkoholi tarbimise ennetamine koolikeskkonnas”.

Õppepäev toimub laiema alkoholiennetusliku ISE projekti ettevalmistuse raames ja osana. „ISE projekt on võistluslik ja meeskondlik mäng, mille raames täidavad koolinoored kahe kuu jooksul iganädalaseid ülesandeid, mis kõik puudutavad mingil moel alkoholiproblemaatikat ja tervislikke eluviise,“ selgitas Eesti Karskusliidu esimees Lauri Beekmann.

Järgmine ISE mäng jõuab Tervise Arengu Instituudi rahalisel toel koolidesse 2012. aasta kevadel. Hetkel kestab ISE projekti arendusperiood, mille raames on mängu sisulist osa analüüsinud kasvatusteadlased, et suurendada mängu efektiivsust projekti eesmärkide saavutamiseks. Ka Võhmas aset leidva õppepäeva raames kogutakse koolidelt tagasisidet, kuidas sellist väljastpoolt koolidesse pakutavat projekti paremini teostada ning kuidas suurendada nii õpilaste kui ka õpetajate tahtlikkust projektis osaleda.

„Rahvusvahelised teadusuuringud on näidanud, et koolipõhised ennetusprojektid on üsna minimaalse kasuteguriga. Nad võivad suurendada teadlikkust, kuid paraku ei muuda käitumist. Samas on kooli keskkond tohutult suure potentsiaaliga koolinoorte mõjutamisel ning nende samade uurimuste põhjal on ka teada, mis aitavad seda efektiivsust siiski suurendada. ISE projekti eesmärgiks on märkimisväärselt tugevdada noorte enda aktiivsust osalemises. Rõhk ei ole mitte sellel, mida meie neile räägime, vaid mida nad ise avastavad ja meeskonnas toimides leiavad,“ selgitas Beekmann.

„Kõige paremini teavad kooli keskkonnaga kaasnevaid olustikke ja probleeme ikka õpetajad. Nii on meie õppepäeva eesmärgiks kuulata õpetussõnu ja kogemusi neilt ning samas jagada ka neile ideid alkoholi tarvitamise ennetamiseks noorte seas.“

Õppepäeval räägib koolituskeskuse ELLU koolitaja psühholoog Tiia Lister noorte riskikäitumise põhjustest ja terve koolikeskkonna vajalikkusest. Viljandi Maavalitsuse terviseedendaja Elo Paap räägib terviseedendusest ja tervise sekkumistest. Kristiina Lepa ISE projekti meeskonnast tutvustab alates 2005. aastast toimivat projekti ja selle eesmärke. Karskusliidu juht Lauri Beekmann tutvustab viimaste aastate alkoholi ja noorte teemalisi teadusuuringuid ning Võhma Gümnaasiumi õppealajuhataja Luule Tiirma juhtimisel toimub avatud vestlusring, mille eesmärgiks on jagada ja koguda kogemusi nii õnnestumiste kui ka ebaõnnestumiste seast.

ISE projekt sai alguse 2005. aastal, kui Karskusliidu kokkukutsumisel planeeriti koolidele suunatud koostööd koos noorteorganisatsioonidega Juvente ja Rajaleidjad ning Üliõpilasseltsiga Liivika. Tollal Euroopa Noorte rahastamisel läks pilootprojektina ISE mäng kõigepealt Tartumaa koolidesse. Hiljem on TAI rahalisel toel projekt jõudnud koolidesse üle Eesti.

Allikas: Eesti Karskusliidu 21.11.2011 pressiteade