Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Kultuur / Muusika / Kuulsa helilooja juubel toob Tallinna imelapsest sirgunud tähe

Kuulsa helilooja juubel toob Tallinna imelapsest sirgunud tähe

Prindi see artikkel
11. detsember 2011

Sofia Gubaidulina (foto: www.iscm.org)

Sofia Gubaidulina (foto: www.iscm.org)

Tänapäeva ühe olulisema helilooja Sofia Gubaidulina 80. juubeli tähistamine autorikontserdiga toob pühapäeval, 11.detsembril kwll 17 Estonia kontserdisaali maailma ühe tippviiuldaja.

Vadim Repini, kelle sädelev tehnika ning tunderikkus on teinud temast oodatud esineja maailma kontserdilavadel. Esitusele tulevad helilooja suurteos “Ostern-oratoorium” orkestrile, kooridele ning solistidele, kaastegevad ERSO Andres Mustoneni juhatusel ja segakoor Latvija, samuti solistid Eestist, Leedust ja Venemaalt. Vadim Repini esituses kõlab viiulikontsert “Offertorium”, mis on pühendatud legendaarsele viiulikunstnikule Gidon Kremerile, kelle ettekandes kujunes teosest 1990. aastatel helilooja jõuline läbimurre rahvusvahelisel areenil.

Kontserdi dirigendi Andres Mustoneni sõnul teeb kontserdi eriliseks nii helilooja unikaalse suurteose “Ostern-oratooriumi” ettekanne kui ka asjaolu, et viiulikontserdil soleerib maailma absoluutsesse tippu tõusnud viiuldaja Vadim Repin. “Mul on suur rõõm ette kanda muusikat, mis meid mõlemat sügavalt huvitab,” rääkis Andres Mustonen, kelle jaoks on Sofia Gubaidulina äärmiselt oluline autor. “Tema helikeel on ainulaadne,” toonitas Mustonen. “ Ta läheneb äärmise detailsusega, kuid väga mastaapselt teemadele, mida käsitleb. Mind kütkestab tema siirus, ausus ja tõeliselt vaimne, sisuline lähenemine.”

Sofia Gubaidulina on intervjuudes samuti rõhutanud head koostööd Andres Mustoneniga ning kaasteeliste olemasolu Eestis. “Mulle on väga olulised sidemed Ukraina, Gruusia, Armeenia ning ka Eestiga heade inimeste kaudu. Praegusel ajal levib vihkamine nagu viirus kogu maailmas ja väga tähtis on säilitada ja kultiveerida häid suhteid, hingelist heldust, hakata vihkamisele kas või natukene vastu. Me ei saa mõjutada kogu maailmakorda, aga igaüks meist võib kas või enda pärast oma ringkonnas midagi teha – sedagi on juba väga palju,” kõneles helilooja.

Allikas: Eesti Kontserdi 09.12.2011 pressiteade