Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Eesti riik / Riigikontroll ja Eesti Pank / Esmaspäeval tuleb käibele erikujundusega 2-eurone münt

Esmaspäeval tuleb käibele erikujundusega 2-eurone münt

Prindi see artikkel
2. jaanuar 2012

Euro020112Eestis tuleb esmaspäevast ringlusse erikujundusega kaheeurone münt, mis on pühendatud eurosularaha kasutuselevõtu kümnendale aastapäevale.

Uue kujundusega kaheeurone mälestusmünt lastakse eeloleval aastal ringlusse kõikides euroala riikides kogutiraažiga ligikaudu 90 miljonit münti. Mälestusmünt on käibemünt ehk tavapärane maksevahend, millel on erikujundus, kuid mis on mõeldud kasutamiseks eelkõige mälestuseseme ja kogumisobjektina, teatas Eesti Pank BNS-ile.

Eesti Pank emiteerib erikujundusega kaheeuroseid metallrahasid kokku kaks miljonit tükki. Eesti Pank hakkab uusi münte pankadele väljastama vastavalt nende mündivajadusele alates 2. jaanuarist.

Uue euromündi kujunduse valisid välja euroala elanikud e-hääletuse teel viie kavandi seast. Kavandid olid Euroopa Komisjoni korraldatud avalikule konkursile esitanud euroala riikide elanikud.

Eesti Panga teatel sümboliseerib võidukavand euro tähtsust, kuidas eurost on viimase kümne aastaga saanud ülemaailmselt mõjukas vääring ja selle mõju inimeste igapäevaelule, kaubandusele, tööstusele ja energeetikale. Seda väljendavad mündil kujutatud inimesed, laev, tehas ja tuuleenergiajaamad. Mündil on kujutatud aastaarvud 2002 ja 2012. Kujunduse autor on Austria rahapaja elukutseline kujundaja Helmut Andexlinger.

Kaheeurose mälestusmündi rahvusliku külje kujundus on kõikidel euroalariikidel ühesugune, kuid erinev on emiteeritava riigi tähis ja servatekst. Eesti mälestusmündil on sõna “EESTI” ning servatekstis sõna “EESTI” püsti ja ümberpöördult.

Erikujundusega mälestus-euromünt tähistab mõnd tähtsündmust kohalikul või Euroopa tasandil. Mälestusmünt on alati kaheeurone, teisi münte erikujundusega ei tehta. Iga liikmesriik võib erikujundusega kaheeurose ringlusse lasta kord aastas ja münt kehtib maksevahendina kogu euroalal.

Eurot kasutavad riigid on varem välja andnud ühise rahvusliku või riigiküljega mälestusmünte kahel korral – Euroopa Liidu 50. aastapäeva tähistamiseks 2007. aastal ja kümne aasta möödumise tähistamiseks majandus- ja rahaliidu ning euro kui virtuaalse valuuta loomisest 2009. aastal.

Allikas: BNS, 01.01.2012