Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Uudised / Maailm / Titanicu vrakk hakkab UNESCO kaitse alla kuuluma

Titanicu vrakk hakkab UNESCO kaitse alla kuuluma

Prindi see artikkel
5. aprill 2012

UNESCOÜRO Hariduse, Teaduse ja Kultuuri Organisatsioon (UNESCO) teatas neljapäeval, et sada aastat Atlandi ookeanis lebanud reisilaeva Titanic vrakk hakkab alates aprillist UNESCO kaitse alla kuuluma.

Briti reisilaev uppus rahvusvahelistes vetes ning pole ühegi riigi kaitse all, kuid sada aastat merepõhjas lebanud laevavrakid paigutuvad 2009. aasta ÜRO konventsiooni alla, mis on seotud veealuste kultuuripärandite kaitsmisega.

“Nüüdsest saavad leppe osalusriigid takistada laevavraki ja sellel leiduvate esemete hävitamist, rüüstamist või müüki,” teatas UNESCO. “Nad saavad kasutada kõiki meetmeid, et vrakki ja hukkunute jäänuseid austusega koheldaks.”

Reisilaev Titanic põrkas 14. aprillil 1912. aastal kokku jäämäega ning läks 15. aprilli varahommikul põhja. Õnnetuses hukkus 1514 inimest ning laeva vrakk avastati alles 1985. aastal 3784 meetri sügavuselt merepõhjast.

Ajaloo suurima laevaõnnetuse aastapäeval korraldatakse Suurbritannias ning USA-s mitmeid kultuuriüritusi.

“Titanicu uppumine on inimkonnal hästi meeles ning mul on hea meel, et sündmuspaik on nüüd UNESCO kaitse all,” lausus organisatsiooni peadirektor Irina Bokova. “Siiski on tuhandeid teisi laevavrakke, mis kaitset vajavad. Need paigad on teadusliku ja ajaloolise väärtusega ning ka neid tuleks austusega kohelda.”

“Me ei tolereeri maapealsete kultuuriväärtuste rüvetamist – samasugused põhimõtted peaks kehtima ka veealuste pärandite osas,” ütles Bokova, lisades, et sukeldujad ei tohiks Titanicule oma varustust või mälestustahvleid jätta.

Allikas: BNS, 05.04.2012