Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Kultuur / Muusika / Kümnes Hiiu Folk tuleb juba sel nädalal

Kümnes Hiiu Folk tuleb juba sel nädalal

Prindi see artikkel
16. juuli 2014

Sakarias Leppik ja Urmas Nagel (foto: www.hiiufolk.ee)

Sakarias Leppik ja Urmas Nagel (foto: www.hiiufolk.ee)

Kümnes pärimusmuusikafestival Hiiu Folk saab alguse juba sel neljapäeval, 17. juulil. Nelja päeva jooksul esineb üle 200 muusiku, toimuvad loodusmatkad ning erinevates töötubades saab tundma õppida meie rahvapärimust.

Festival saab alguse neljapäeval Kärdla lauluvalal, kus astuvad üles Laura Remmel, Kõrsikud, Kaitseliidu orkester jpt. Reedel ja laupäeval kandub põhipidu üle Kassarisse, kus kadakate vahel kiigeplatsil kuuleb esinemas Islandi bändi Ylja, Jaan Tättet ja Udupasunat, Chalice’i, Justamenti, Jäääärt, Diskreetse Mango Triot. Samal ajal toimub aga esinemisi kõikjal mujal üle Hiiumaa, näiteks kuuleb Kärdlas ja Käinas Rootsist pärit viiuldajat Daniel Wikslundi ja kitarristi Jonas Strandgårdi.

Pühapäev on kirikukontsertide päralt. Alustame Käina kirikuvaremetest ja sõidame päeva jooksul läbi seitse Hiiumaa kirikut. Kärdlas esineb Laura Remmel, kes on teinud Hiiu Folgi puhuks eraldi kava vanadest kiriklikest rahvalauludest, Kassari kabeli esitab oma loomingut Henry Laks jne. Kui tuleb kokku piisavalt huvilisi, siis paneme tööle kirikukontsertide bussi, mis viib kuulajad sinna kuhu vaja. Registreerida saab kodulehel.

Mitmed tänased esinejad on Hiiu Folgil ka varem üles astunud ning meenutavad neid käike soojade tunnetega. Näiteks Jaak Johanson, kes astub reedel üles Kokkukukkumise ridades, on mõtisklenud nii: “Hiiu Folk on minu arust just üks neid sündmusi, mis meenutab mulle justkui mõne kauni õiega taime mugulat — see on justkui natuke mulla-alune ja salajane.”

Anu Taul aga, kes esineb nii avaõhtul kui reedel Kõpu tuletornis, räägib: “Minu kui lõuna-eestlase jaoks on Hiiumaa päris eksootiline paik. Hiiu Folgil käimine igal suvel on saamas lausa traditsiooniks. Need on mõnusalt kulgevad päevad kaunis looduses kauni muusikaga. Mulle meeldib, et see pole õllefestival valju tümakaga, vaid festival, mis oma olemuselt sulandub ideaalselt loodusmiljöösse. Seda ma Hiiu Folgi juures just kõige enam naudingi.”

Juba kümnendat korda toimuva peresõbraliku ja alkoholivaba festivali peateemaks on sel aastal Põlvest põlve. “Hiiu Folgi eesmärk on algusest saadik olnud pärimusmuusika ja pärimuse hoidmine. Ka muusika, mida siin kuuleb, on meieni jõudnud põlvest põlve,” selgitab festivali peakorraldaja Astrid Nõlvak tausta. Põlvkondadade vaheliste sidemete hoidmine ja loomine on oluline ka festivali kõrvalprogrammides. Näiteks toimuvad siin mitmed töötoad, kus õpivad külg-külje kõrval pilli ja tantse väikesed ja suured ning ka festivali avapeaoks valmiv tantsuetendus on sellest teemast inspireeritud.

Hiiu Folgi kavaga saab tutvuda www.hiiufolk.ee aadressil. Hiiu Folgi nelja päeva pass maksab 45 eurot. Võimalik on osta ka päevapileteid. Esimese päeva hind on 15 eurot, teistel 25. Osadele kontsertidele on müügis ka üksikpiletid. Lisainfot leiab meie Facebooki lehelt.

Allikas: korraldajate 14.07.2014 pressiteade