Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Kultuur / Muusika / Viljandi pärimusmuusika festivalil kogutud topsid saavad uue elu lillekastide näol

Viljandi pärimusmuusika festivalil kogutud topsid saavad uue elu lillekastide näol

Prindi see artikkel
27. juuli 2014

ViljandiFolk14PlastTänavusel aastal ärgitatakse külastajaid kokku hoidma plasti. Sel aastal on festivali alale paigutatud 15 spetsiaalset topside kogumiseks ettenähtud prügiraami, mis on samuti valmistatud taaskasutatud kodumajapidamise plastikus. Topsid suunatakse järeltöötluseks ettevõttele Rexest Grupp, kus kogutud materjalist valmistatakse hooldusvaba materjali PlastRex. Kokku kogutud plastist topsidest valmistatakse lillekastid, mis kingitakse Viljandi linnale.

Ühe PlastRex lillekasti ehituseks kulub umbes 25000 grammi plasti. Üks plastist tops kaalub 11 grammi, seega ühe lillekasti valmistamiseks kulub 2723 topsi. Folgi tarbijal on võimalus saata oma plasttopsid uuele ringile.

«Mõte sündis koostöös festivali korraldajatega. Meile pakuti välja, kas tahaksime sealt plasttopsid ära viia ja hiljem arenes see mõtteks panna välja päris oma prügikastid topside kogumiseks,» ütles Eiche. Plasttopsidest valmivad lillekastid, mis antakse üle Viljandi linnale. „Linn oli meie koostöö soovist kuuldes väga rõõmus,“ sõnas Eiche. « Loodame koguda võimalikult palju topse, mida rohkem seda uhkem, rohkem topse tähendab rohkem lillekaste.» sõnas Eiche.

Maailmas kasutatakse ühe minuti jooksul umbes miljon kilekotti, ütles turundusjuht. «Eestis tekib näiteks aastas ligi 50 000 tonni kodumajapidamise plastikjäätmeid, millest suudame meie uuesti taaskasutusse pöörata umbes 2500 tonni,» sõnas ta.

Eiche selgitas, et nende ettevõte eesmärk on näidata, et sorteerides saab prügile anda uue väärtuse. Eestis läheb plastikjääde kahjuks põletusse, meie loodame, et saame aasta-aastalt suunata plastikjäädet rohkem pikaajalisse taaskasutusse. Ettevõte esitab Viljandi folgil ka väikse prügi installatsiooni, kus näeb mil moel saab prügist toota uusi ja kasulikke tooteid.

Ettevõtte seni mahukaim projekt on Kose-Aruvalla teelõigule rajatud kahe kilomeetrine müratõkkesein. Eiche sõnul on selle seina ehitamiseks kulunud miljoneid pakendeid ja need võivad sinna jääda vähemalt 50 aastaks ja peale seda on võimalik see taas ümbertöödelda.

PlastRex materjal on oma omadustelt ja kasutusalalt sobib asendama puitu ja on sellest ilmastikukindluse ja töödeldavuse poolest paremgi. Plastjäätmetest toodetud materjalist on võimalik teha müratõkkeseinu, terrasse, lillekaste, kuure, kasvatuskaste, hobulatreid, aiamööblit ja muud põnevat ning vajalikku. Valikuvõimalusi on lõputult. PlastRex materjal ei ima niiskust, sisaldab UV- kaitset, ei tekita pinde, ei mädane, ei hallita, ei ole libe. Tootja annab sellele 26-aastase garantii. Materjal on ka 100% uuesti ümbertöödeldav.

“Meie ettevõtet eristab jäätmete käitlemisel asjaolu, et me kasutame toodete tootmisel olmemajapidamises tekkivat segaplastjäädet,” selgitas Rexest Grupi juhatuse esimees Aarne Saareväli. Segaplastjäätmete ümbertöötlemine on alati keerulisem kui puhta ühetüübilise polümeeri ümbertöötlemine.

Põnevaid fakte:

1 lillekasti tegemiseks kulub 2723 topsi

1 plasttops kaalub 11 g

12 milj kilekotti põhjustab 240 t jäätmeid

50.000 tonni plastikjäätmeid tekib Eestis aasta jooksul

1 minutis kasutatakse maailmas ligi miljon kilekotti

Allikas: Rexest Grupp OÜ 26.07.2014 pressiteade