Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Uudised / Eesti / Lindamäel mälestatakse kommunismi- ja natsismikuritegude ohvreid

Lindamäel mälestatakse kommunismi- ja natsismikuritegude ohvreid

Prindi see artikkel
23. august 2014

Laupäeval, 23. augustil kell 12 toimub Tallinnas Lindamäel Linda kuju juures kommunismi ja natsismi ohvrite mälestustseremoonia.

Mälestustseremoonial esinevad sõnavõttudega välisminister Urmas Paet, Euroopa Parlamendi liige Tunne Kelam ja diplomaatilise korpuse esindaja Norra suursaadik Eestis Lise Kleven Grevstadt. Mälestuspalvuse viib läbi EELK peapiiskop Andres Põder. Esineb Kaitseliidu Tallinna maleva orkester ning Linda kuju jalamile asetatakse kommunismi ja natsismi ohvrite mälestamiseks pärjad.

Siseminister Hanno Pevkur rõhutas, et Ida-Euroopa rahvastele palju kannatusi toonud Molotov-Ribbentropi pakti sõlmimine 75 aastat tagasi on ajaloo häbiväärseks mustaks plekiks, mida peame mäletama ka tänapäeval. „Usun, et ajaloo mäletamine ja Eesti rahva tahe kaitsta oma vabadust on vähemalt sama kõrge kui 25 aastat tagasi Balti ketis seistes ning hetkel Ukrainas toimuv kinnitab taaskord, et riigikaitse on meie kõigi ühine asi ja idanaabri tegevus nii täna kui 75 aastat tagasi kinnitab igaühele meist, et peame oma kaitsevõimet tugevdama ja suurendama igaühe panust Eesti kaitsmisel,“ sõnas siseminister Hanno Pevkur.

23. augustil 1939. aastal kirjutati alla Molotov-Ribbentropi paktile, mille salaprotokoll jagas Euroopa mõjusfäärideks stalinliku Nõukogude Liidu ja hitlerliku Saksamaa vahel ning lõi aluse iseseisvate riikide annekteerimiseks ja okupeerimiseks. Pakti sõlmimine käivitas sündmuste ahela, mille käigus pandi laias ulatuses toime kommunismi ja natsismi kuritegusid. Rahvastikuteadlaste hinnangul kaotas Eesti rahvas natsismi ja kommunismi tagajärjel 250 000 inimest. Euroopa Parlamendi 2009. aasta aprilli resolutsioonis „Euroopa südametunnistusest ja totalitarismist“ kutsutakse liikmesriike tähistama 23. augustit kõigi totalitarismi- ja diktatuuriohvrite ühise mälestuspäevana.

Täna tähistatakse erinevate sündmustega ka 25 aasta möödumist Balti ketist. 23. augustil 1989 kogunes ligi kaks miljonit inimest Eestist, Lätist ja Leedust inimketti, mis läbis kolme Balti riigi pealinnu, et demonstreerida oma vabadustahet ja juhtida tähelepanu 50 aasta möödumisele Molotovi-Ribbentropi pakti sõlmimisest, mis viis Balti riikide okupeerimiseni Nõukogude Liidu poolt.

Lühiülevaade kommunismi ja natsismi ohvrite mälestuspäeva ja Balti keti 25. aastapäevale pühendatud sündmustest:

Viljandis

- Kell 20 algab Viljandi lauluväljakul kontsert “Balti kett 25″

- Karksi vald tähistab aastapäeva koos oma Läti naabervallaga Lilli-Ungurini piiripunktis kõnede ja kontserdiga

Tallinnas

- Kell 12 toimub Tallinnas Lindamäel Linda kuju juures kommunismi ja natsismi ohvrite mälestustseremoonia

- Kell 13 Balti keti 25. aastapäeva filmi “Balti passioon” (autor Toomas Lepp) esilinastus Rahvarinde Muuseumis, Vabaduse väljak 9 (kutsetega).

- Kell 15 konverents „Balti kett 25“ ja linnapea vastuvõtt Tallinna raekojas (kutsetega).

- Kell 18 kontsert „Balti kett 25“ Vabaduse väljakul

- Kell 20 ansamblite „Frankie Animal“ ja „Metsatöll“ kontsert Nordea Kontserdimajas

- Lisaks toimub Eesti, Läti ja Leedu ühisprojektina Balti keti mälestuste kogumise võistlus koolidele.

- Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe lossis on avatud veebinäitus ja installatsioon „Balti kett 25“.

Allikas: Siseministeeriumi 22.08.2014 pressiteade