Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Uudised / Maailm / Nobeli meditsiinipreemia said Campbell, Omura ja Tu

Nobeli meditsiinipreemia said Campbell, Omura ja Tu

Prindi see artikkel
5. oktoober 2015

Nobeli meditsiinipreemia võitsid William Campbell, Satoshi Omura ja Youyou Tu, teatas Nobeli komitee Stockholmis esmaspäeval.

Iiri päritolu Campbell ja jaapanlane Omura said preemia avastuste eest, mis puudutavad parasitaarhaiguste ravi. Hiinlane Tu sai preemia avastuste eest malaariaravis.

Campbell ja Omura jagavad poole preemiast “avastuste eest, mis puudutavad ümarusside põhjustatud infektsioonide uudset ravi ning Tu teise poole “uudset malaariaravi puudutavate avastuste eest,” teatas Rootsi Karolinska Instituudi Nobeli komitee.

Campbell ja Omura avastasid uue ravimi Avermectini, “mille derivaadid on oluliselt vähendanud onkotserkoosi (jõepimeduse) ja Lymphatic Filariasise esinemist ning avaldavad efektiivset mõju ka rea teiste parasiithaiguste puhul,” märkis komitee. 84-aastane Tu avastas ravimi Artemisinin, mis on oluliselt vähendanud malaariahaigete suremust. Tu avastus põhineb Hiina ravimtaimede kasutamisel.

“Mõlemad avastused on andnud inimkonnale uued võimsad vahendid võitluses haigustega, mis mõjutavad igal aastal sadu miljoneid inimesi. Nende ravimite mõju inimeste tervise paranemisel ei ole võimalik mõõta,” märkis komitee.

Tänavused Nobeli preemia laureaadid jagavad kaheksa miljoni Rootsi krooni (855000 eurot) suuruse preemiasumma. Preemia antakse laureaatidele üle 10. detsembril Stockholmis toimuval tseremoonial.

Allikas: BNS, 05.10.2015