Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Uudised / Maailm / Prantsusmaa valmistub presidendivalimisteks

Prantsusmaa valmistub presidendivalimisteks

Prindi see artikkel
22. aprill 2017

Prantsusmaa valmistub pühapäeval peetavaks presidendivalimiste esimeseks vooruks, mille tulemuse on muutnud senisest ebakindlamaks politseiniku elu nõudnud terrorirünnak Pariisi südalinnas.

Neljapäeval Champs-Elysées’l politsei pihta tule avanud Karim Cheurfili (39) teo eest võttis vastutuse äärmusrühmitus Islamiriik (IS). Tulevahetuses maha lastud ründaja juurest leiti IS-i ülistav kiri.

Analüütikute hinnangul võib terrorirünnak lüüa segi pingerea nelja esimese kandiaadi jõujooned ning kasu lõikavad sellest eeskätt paremäärmusliku Rahvarinde kandidaat Marine Le Pen ja konservatiive esindav Vabariiklaste kandidaat François Fillon.

Uuringufirmade Ifop ja Ipsos reedel avaldatud küsitlustulemuste põhjal on suurim toetus siiski sõltumatuna kandideerival tsentristil Emmanuel Macronil.

Talle järgnevad Le Pen ja Fillon ning neljandal kohal on esimese valimisvooru eel vasakpopulist Jean-Luc Mélenchon.

Macroni toetas küsitletutest 24,5 protsenti, Le Peni 22,5 protsenti. Kolmandaks tuli 19,5 protsendiga Fillon ja neljandaks 18,5 protsendiga Mélenchon.

Pühapäevase vooru kaks paremat lähevad omavahel kokku 7. mail teises voorus.

Champs-Elysées’ rünnaku tõttu on Pariisi võimud lubanud panna pealinna valimisjaoskondadesse välja täiendavad julgeolekujõud – mitusada politseinikku senikavandatule lisaks.

“Igale valimisjaoskonnale, kes seda vajab, antakse täiendav valve või lisapersonali,” ütles Pariisi linnavalitsuse ametnik Colombe Brossel.

Üle Prantsusmaa tagab pühapäeval valijate ohutust 50000 politseinikku ja 7000 sõdurit.

Seni on valijatele arvamusküsitluste põhjal teinud rohkem muret majandus ja töökohad kui terrorism või julgeolek, kuid analüütikud hoiatavad, et neljapäevased sündmused võivad seda muuta.

Le Pen kiirustas esitlema end tugevaima kandidaadina, kes suudab kaitsta riiki islamiäärmuslaste eest, kelle rünnakutes on alates 2015. aastast surma saanud 239 inimest.

Immigratsioonivastase Rahvusrinde juht nõudis, et Prantsusmaa võtaks kohe riigipiiri kontrolli Euroopa Liidult üle ja saadaks terrorismiga seotuses kahtlustatavad välismaalased välja.

“See sõda meie vastu on lakkamatu ja halastamatu,” ütles ta ning süüdistas sotsialistlikku valitsust argpükslikkuses.

Ka Fillon ja Macron esinesid kohe televisioonis lubadusega riiki kaitsta. Fillon tõotas “raudset rusikat”, kuid Macron pöördus prantslaste poole üleskutsega mitte lasta hirmul endast võitu saada.

Allikas: BNS, 22.04.2017