Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Uudised / Maailm / Mogherini: Euroopa kaitsekoostöö hoogustub

Mogherini: Euroopa kaitsekoostöö hoogustub

Prindi see artikkel
27. aprill 2017

Euroopa Liidu kaitsealane integratsioon on edenenud kiiremini kui muudes valdkondades, EL-i välispoliitikajuhi Federica Mogherini sõnul on sel aastal koostöö hoogustamiseks langetatud mitmeid võtmetähtsusega otsuseid.

Prantsusmaa ja Saksamaa juhtimisel on EL määratlenud kaitsekoostöö võtmevaldkonnana kriisis bloki taaskäivitamiseks pärast Suurbritannia traumaatilist lahkumisotsust.

“Tegemist on ühega valdkondadest, kus Euroopa Liidu lõimumine on läinud kõige kiiremini,” lausus Mogherini neljapäeval pärast EL-i kaitseministrite kohtumist Maltal.

Ministrid vaatavad tehtud edusammud üle mais ning siis on juba EL-i liidrite asi langetada juunis või hiljem sel aastal toimuvatel kohtumistel julgeid otsuseid, kui me tahame panustada kaitsesse ja julgeolekusse, lisas ta.

See võib hõlmata jõupingutusi kiireageerimisjõudude taaskäivitamiseks, mille loomine roteeruva lahingüksusena kümnendi eest heaks kiideti, kuid mis ei ole seni teoks saanud, märkis Mogherini.

“Nüüd, kus on kõikjal kriisid, kuuleme oma partneritelt, alates ÜRO-st …, et EL-i kiireageerimisjõud oleks vajalikud suunamiseks mõnda kriisipiirkonda,” lausus ta.

Mogherini on juhtinud püüdlusi, et anda EL-ile “pehme jõu” kõrvale ka “kõva jõud”.

Tuumarelvastatud ÜRO julgeolekunõukogu alaline liige Suurbritannia oli pikka aega seesuguste püüdluste vastu, kartes Brüsselist juhitava “Euroopa armee” loomist.

Kuid Brexit on britid sellest võrrandist välja jätnud ning olles silmitsi kahtlustega USA presidendi Donald Trumpi pühendumuse osas Euroopa kaitsele, on Mogherini üks peamisi Euroopa kaitse arendamise eestkõnelejaid.

Allikas: BNS, 27.04.2017