Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Uudised / Maailm / Madrid: Kataloonia peab autonoomia piiramise vältimiseks tegema rohkem

Madrid: Kataloonia peab autonoomia piiramise vältimiseks tegema rohkem

Prindi see artikkel
24. oktoober 2017

Kui Kataloonia soovib vältida autonoomia peatamist keskvalitsuse poolt, peab piirkond tegema enamat kui regionaalvalimiste korraldamine, ütles Hispaania justiitsminister Rafael Catalá teisipäeval.

Catalá ütles Hispaania riigiraadiole, et esmalt peab Kataloonia president Carles Puigdemont selgitama, kas ta kuulutas 10. oktoobri mitmetimõistetavas kõnes piirkonna iseseisvuse välja või ei.

Hispaania senat arutab sel nädalal keskvalitsuse taotlust võtta Kataloonia osaliselt oma kontrolli alla. Madrid soovib muu hulgas tagandada Puigdemonti ja regionaalvalitsuse liikmed.

“Puigdemonti kohustuste hooletussejätmist ei saa lahendada vaid regionaalvalimistest teatamisega,” ütles Catalá raadijaama RNE usutluses.

Viimastel päevadel on kasvanud spekulatsioonid, et Puigdemont võib keskvalitsuse sekkumise vältimiseks kuulutada välja regionaalvalimised.

Hispaania senat pani ette, et Puigdemont arutaks veel enne nädalalõppu Kataloonia kriisi keskvalitsuse ja peaminister Mariano Rajoyga.

Kataloonia liidrid kavatsevad kohtus vaidlustada Madridi otsuse vallandada Kataloonia valitsus ja piirata Kataloonia parlamendi võimutäiust, ütles teisipäeval regionaalvalitsuse eestkõneleja Jordi Turull. Kaebused esitatakse Hispaania konstitutsioonikohtule ja ülemkohtule. Kui Katalooniat seal edu ei saada, siis pöördutakse rahvusvaheliste kohtute poole.

Oodatakse, et Hispaania senat kiidab peaminister Mariano Rajoy kava heaks reedel.

Hispaania valitsus toetub kavas põhiseaduse artiklile 155, mida pole seni kasutatud. Valitsus süüdistab Kataloonia juhte seaduse ja kohtu korralduste rikkumises, kui pidas iseseisvusreferendumi ja valmistus kuulutama välja iseseisvuse.

“Kavatseme vastata väga kindlal viisil,” lausus Turull Kataloonia valitsuse iganädalase valitsusistungi järel. “Kavatseme läbi käia kõik siseriiklikud teed, et vajadusel pöörduda rahvusvahelise kohtusüsteemi poole.”

Allikas: BNS, 24.10.2017