Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Usk ja vaimsus / Maailmausundid / Konstantinoopoli patriarh allkirjastas Ukraina õigeusu kiriku tomose

Konstantinoopoli patriarh allkirjastas Ukraina õigeusu kiriku tomose

Prindi see artikkel
5. jaanuar 2019

TURKEY-UKRAINE-RUSSIA-GREECE-ORTHODOXY-RELIGION

Foto: AFP/Scanpix

Konstantinoopoli oikumeeniline patriarh Bartholomeus allkirjastas laupäeval Istanbulis Ukraina õigeusu kirikule iseseisvuse andva tomose.

Tomose allkirjastamise tseremoonia viidi läbi Istanbuli Püha Jüri kirikus.

“Vaga ukraina rahvas on oodanud seda õnnistatud päeva tervelt seitse sajandit,” lausus patriarh pöördumises.

Bartholomeusi sõnul saavad ukrainlased nüüd nautida “emantsipatsiooni, iseseisvuse ja omavalitsuse püha kinki, saavutades vabaduse igasugusest välisest sõltuvusest ja sekkumisest”.

Tseremoonial osalenud Ukraina president Petro Porošenko esitas Bartholomeusile kutse külastada Ukrainat. “Tahan öelda: me ootame teid Ukrainas ja ootame teie visiiti,” sõnas riigipea, avaldades patriarhile tänu tomose andmisega seoses üles näidatud julguse eest ja armastuse eest ukraina rahva vastu.

Porošenko sõnul oleks Ukraina õigeusu kiriku tomose allkirjastamise olnud ilma Jumala tahteta võimatu.

Bartholomeus annab tomose Ukraina õigeusu kiriku juhile Epifaniusele üle pühapäeval.

Seni Ukraina kirikuelus domineerinud Vene õigeusu kiriku esindaja nimetas laupäeval tomost kanoonilise jõuta paberilipakaks.

Kiievis 15. detsembril kokku tulnud kirikukogu asutas Ukraina õigeusu kiriku, mis on Moskva patriarhaadist sõltumatu ja mida asub juhtima senine piiskop Epifanius. See samm tegi lõpu Moskva patriarhaadi enam kui 300-aastasele domineerimisele Ukraina kirikuelus.

Regina Elnser Berliinis asuva mõttekojast – Ida-Euroopa ja Rahvusvaheliste Uuringute Keskusest (ZOiS) – ütles, et Ukraina kiriku iseseisvuse tunnustamine on kõigest “esimene samm pikal teel”.

“Ootame ära, missugused Ukraina piiskopid uue kirikuga liituvad ja millised teised õigeusu kirikud seda tunnustavad,” sõnas ta.

Istanbulis asuv Konstantinoopoli oikumeeniline patriarhaat teatas oktoobris, et kavatseb tunnustada Ukraina õigeusu kiriku sõltumatust, ja oikumeenilise patriarhi püha sinod kinnitas Ukraina autokefaalse õigeusu kiriku põhikirja 29. novembril.

1686. aastal väljastas õigeusu kirikukogu dokumendi, mis andis Moskva patriarhile õiguse pühitseda ametisse Kiievi metropoliit. Kirikukogu otsustas 11. oktoobril selle dokumendi tühistada.

Autokefaalne kirik on Ukraina järjekordne samm Venemaa mõjuväljast eemaldumiseks.

Enne detsembrikuist ühinemiskogu oli Ukraina õigeusu kirik lõhenenud kolmeks, millest ühe üle peab järelevalvet Moskva patriarhaat. Kremli tugeva toetusega Moskva patriarhaat väidab, et tehniliselt peab tema järelevalvet kõikide Ukrainas olevate õigeusu koguduste üle.

Ukraina ametnikud ja paljud usklikud suhtuvad Moskva patriarhi Kirilli mõjuvõimu umbusuga, sest ta on avaldanud toetust Ida-Ukraina separatistidele ja Krimmi annekteerimisele ning teda peetakse Kremlile lähedaseks.

Moskva patriarhaat on vaidluse tõttu juba lõiganud läbi sidemed Konstantinoopoli õigeusu kirikuga, sest Moskva patriarhaadi hinnangul on Konstantinoopol ebaõiglaselt tunginud selle spirituaalsetesse valdustesse.

Istanbul ehk endine Konstantinoopol on oikumeenilise patriarhaadi ajalooline kodu, mis oli enne Osmanite impeeriumi vallutust 1453. aastal Bütsantsi impeeriumi pealinn.

Bartholomeust peetakse õigeusu patriarhide hulgas “esimeseks võrdsete seas”.

Allikas: BNS, 05.01.2019