Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Usk ja vaimsus / Maailmausundid / Porošenko: iseseisev Ukraina kirik on Moskvale geopoliitiline löök

Porošenko: iseseisev Ukraina kirik on Moskvale geopoliitiline löök

Prindi see artikkel
6. jaanuar 2019

Ukraina president Petro Porošenko nimetas usutluses Kreeka meediale iseseisva Ukraina õigeusu kiriku loomist Venemaale suureks geopoliitiliseks katastroofiks.

Kreml ei varja, et peab Vene õigeusu kirikut üheks olulisemaks tööriistaks Ukraina hoidmisel enda mõjusfääris, ütles Porošenko usutluses Kreeka päevalehele Ta Néa.

“Ukraina õigeusu kiriku loomine röövib neilt need võimalused või piirab neid oluliselt,” lausus Ukraina riigipea. “Kui Vene president [Vladimir Putin] ütleb, et Nõukogude Liidu lagunemine oli 20. sajandil Venemaa jaoks suur geopoliitiline katastroof, on teine selline iseseisva Ukraina kiriku loomine,” sõnas ta.

Porošenko lükkas usutluses tagasi Moskva väited, et Konstantinoopoli oikumeeniline patriarh Bartholomeus I sai Ukraina õigeusu kirikule autokefaalia tomose andmise eest rahalise tasu.

See avaldus on Ukraina presidendi sõnul illustratiivne, sest näitab, kuidas Moskva näeb maailma. “Nad usuvad, et miski pole võimalik ilma rahalise preemiata,” ütles Porošenko.

Bartholomeos allkirjastas laupäeval Ukraina õigeusu kirikule iseseisvuse tagava tomose ja andis selle pühapäeval üle Ukraina õigeusu kiriku juhile Epifaniusele.

Vene õigeusu kirikust sõltumatu Ukraina õigeusu kirik asutati 15. detsembril.

Allikas: BNS, 06.01.2019