Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Usk ja vaimsus / Maailmausundid / Porošenko: Ukraina riik peab lugu kodanike usuvabadusest

Porošenko: Ukraina riik peab lugu kodanike usuvabadusest

Prindi see artikkel
6. jaanuar 2019

Ukraina riik tagab oma kodanikele usuvabaduse, ütles Ukraina president Petro Porošenko pühapäeval pärast Ukraina õigeusu kiriku sõltumatust kuulutanud tseremooniat Istanbulis.

“Presidendina garanteerin riigi nimel, et Ukraina kavatseb pidada lugu iga kodaniku usuvalikust, usuvabadusest,” sõnas ta pöördumises pärast autokefaalia tomose üleandmist Türgis.

Sõltumatu Ukraina kirik garanteerib ukrainlaste spirituaalse vabaduse. “See garanteerib ühiskondliku kokkuleppe,” ütles Porošenko.

Autokefaalia tomos ehk sõltumatust tagav akt on järjekordne kinnitus Ukraina iseseisvusest, ütles Porošenko.

“See kinnitab lõplikult Ukraina riigi iseseisvust ning tugevdab usuvabadust ja uskude vahelist rahu. See tugevdab kodanike õigusi ja vabadusi, iseäranis nende, kes jäeti välja oikumeenilisest õigeusu kirikust, keda ebaõiglaselt sildistati mittekanooniliseks,” ütles president.

Konstantinoopoli oikumeeniline patriarh Bartholomeos andis pühapäeval Ukraina õigeusu kiriku juhile Epifaniusele Istanbulis üle sõltumatust kinnitava autokefaalia tomose.

Kiievis 15. detsembril kokku tulnud kirikukogu asutas Ukraina õigeusu kiriku, mis on Moskva patriarhaadist sõltumatu. See samm tegi lõpu Moskva patriarhaadi enam kui 300-aastasele domineerimisele Ukraina kirikuelus.

Istanbulis asuv Konstantinoopoli oikumeeniline patriarhaat teatas oktoobris, et kavatseb tunnustada Ukraina õigeusu kiriku sõltumatust, ja oikumeenilise patriarhi püha sinod kinnitas Ukraina autokefaalse õigeusu kiriku põhikirja 29. novembril.

1686. aastal väljastas õigeusu kirikukogu dokumendi, mis andis Moskva patriarhile õiguse pühitseda ametisse Kiievi metropoliit. Kirikukogu otsustas 11. oktoobril selle dokumendi tühistada.

Autokefaalne kirik on Ukraina järjekordne samm Venemaa mõjuväljast eemaldumiseks.

Allikas: BNS, 06.01.2019