Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Uudised / Maailm / May kordas lubadust Brexiti lepe 15. jaanuari paiku hääletusele panna

May kordas lubadust Brexiti lepe 15. jaanuari paiku hääletusele panna

Prindi see artikkel
7. jaanuar 2019

Briti peaminister Theresa May kordas pühapäeval lubadust panna lahkumislepe Euroopa Liiduga 15. jaanuari paiku parlamendis hääletusele.

Briti parlament alustab aasta esimest parlamendidebatti kolmapäeval.

Detsembris lükkas May Brexiti leppe ülekaaluka mahahääletamisega silmitsi seistes parlamendihääletuse edasi ja võitis seejärel oma Konservatiivse Partei mässuliste saadikute algatatud usaldushääletuse.

Pühapäeval hoiatas peaminister BBC eetris, et lahkumisleppe mahahääletamine jätaks Suurbritannia “senitundmatusse olukorda, kus ma ei usu, et keegi teab täpselt, mis juhtuma hakkab”.

May rääkis BBC-le plaanist, mis hõlmab parlamendile suurema otsustusõiguse andmist kõnelustel EL-iga tulevase kaubanduslepingu üle pärast Brexiti jõustumist 29. märtsil.

Neil läbirääkimistel poolte “tulevaste suhete” üle püütakse lahendada ka Iiri piiri avatuna hoidmise küsimust EL-i ühisturu terviklikkust säilitades.

Lahkumislepingus sisalduv tagavaralahendus, mis näeb ette Suurbritannia jäämist tolliliitu EL-iga seni, kuni jõutakse kokkuleppele Iiri saarel piiri tekkimist välistavas kaubanduslepingus, ei ole vastuvõetav May konservatiividele Briti parlamendis enamuse tagavale Põhja-Iiri Demokraatlikule Unionistide Parteile (DUP).

“On mitu võimalust, mida me uurime selleks, et kaasata parlamenti tulevikus suuremal määral,” lausus peaminister, lubades ka jätkata lisatagatiste taotlemist EL-ilt tagavaralahenduse ajutise olemuse kohta enne järgmisele nädalale kavandatud parlamendihääletust.

Iiri tagavaraplaani küsimus on Suurbritannias poliitiliselt väga tundlik. Briti valitsuse ametlikus õigusnõuandes hoiatatakse, et riik võib jääda 2020. aasta lõpuni plaanitava üleminekuperioodi järel tähtajatult tolliliitu EL-iga, sest London ei saa praeguse leppe alusel ühepoolset õigust sealt lahkuda.

May vajab Brexiti-leppe heakskiitmiseks eelkõige oma mässuliste erakonnakaaslaste toetust, kelle eestkõneleja Jacob Rees-Mogg nimetas meedias levivaid teateid peaministri lahkumisleppega nõustumisest “soovmõtlemiseks”.

Enamik konservatiive peab leppe mahahääletamise korral tõenäolisemaks muutuva leppeta Brexitiga seotud hirme “liialdatuks või arvab, et see on Euroopa Liidu kammitsatest vabanemiseks tasumist väärt hind”, sõnas alamkoja liige Rees-Mogg.

Allikas: BNS, 07.01.2019