Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Usk ja vaimsus / Usuelu uudised / Lõuna-Eesti palvushommikusöök küsib: ons Sõnal tänases Eesti ühiskonnas kaalu?

Lõuna-Eesti palvushommikusöök küsib: ons Sõnal tänases Eesti ühiskonnas kaalu?

Prindi see artikkel
10. jaanuar 2019

Täna, 10. jaanuaril toimub Tartus üheksas Lõuna-Eesti palvushommikusöök, mis toob kokku poliitika-, majandus-, haridus-, kultuuri- ja usuelu esindajaid kuuest Eesti maakonnast. Koosviibimise peakõneleja kirjanik Lehte Hainsalu kõneleb teemal „Sõna. Sõna loomisvägi“.

„Sõltumata usulisest kuuluvusest ja tõekspidamistest oleme kutsunud Lõuna-Eesti elu edendajaid kaasa mõtlema ja ühise hommikueine juures vestlema teemal, mille märksõnadeks on: Sõna. Mälu. Vabadus.,“ ütles Tartu linnapea Urmas Klaas.

„Valisime need kolm märksõna mõeldes 2019. aastal tähistatavatele olulistele teetähistele meie linna ja riigi ajaloos: 200 aastat tagasi, 1819 kaotati Liivimaa Eesti aladel pärisorjus, 50 aastat hiljem, 1869. aastal tähistatakse pärisorjuse kaotamist laulupeoga – Tartus toimus Eesti esimene üldlaulupidu; 13.-14. jaanuaril 1919 vabastati Tartu; 1. detsembril 1919 alustas tööd emakeelne ülikool, meil on olnud 100 aastat rahvusülikooli,“ märkis Klaas hommikusöögi teema tausta selgitades.

Kirjanik Lehte Hainsalu, kes on tänavuse palvushommikusöögi peakõneleja teemal “Sõna. Sõna loomisvägi” ütles: „Kui Jumal lõi inimese oma näo järgi, siis lõi ta tema vaimseks olendiks, kes on võimeline looma. Ja tööriistakasti andis kaasa. Selleks on Sõna“.

Palvushommikusöök toob Mileedi Lille- ja Interjöörikeskusesse kokku Lõuna-Eesti valdade ja linnade poliitika-, majandus-, haridus-, kultuuri- ja usuelu esindajad. Koosviibimise auesimees on Tartu linnapea Urmas Klaas. Hommikusööki juhib Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) lõuna piirkonna piiskop Joel Luhamets. Osalejad saavad kaasa mõelda Tartu Ülikooli matemaatika tudengi Mikael Raihhelgauzi esinemisele päevateemal „Sõna. Mälu. Vabadus.“

Muusikat teeb Tartu linnas traditsiooniks saanud Lõuna-Eesti palvushommikusöögil rahvamuusikaansambel Triskele koosseisus: Tarmo Tabas, Ergo-Hart Västrik, Heikki-Rein Veromann, Janno Mäe ja Toivo Sõmer.

Palvushommikusöök on rahvusvaheline sündmus, mis toimub üle maailma rohkem kui 160 riigis ning igal aastal ka Euroopa Parlamendis. Koosviibimise eesmärk on tekitada dialoogi kogu Eestit puudutavates alusküsimustes nagu väärtushinnangud, noorsugu ja perekond. Lisaks Tallinnas toimuvale Eesti palvushommikusöögile toimub üritus veel mitmes Eesti linnas, suurim neist on jaanuari alguses aset leidev Lõuna-Eesti palvushommikusöök Tartus.

Lõuna-Eesti palvushommikusööki korraldab toimkond, kuhu kuuluvad Tartu linnapea Urmas Klaas, EELK piiskop Joel Luhamets, ettevõtja Väino Põllumäe, Eesti Kirikute Nõukogu asepresident Meego Remmel ning Eesti palvushommikusöögi koordinaator Triin Rait.

Allikas: palvushommikusöögi toimkonna 10.01.2019 pressiteade