Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Uudised / Maailm / Uuring: maailma ookeanid soojenevad kiirenevas tempos

Uuring: maailma ookeanid soojenevad kiirenevas tempos

Prindi see artikkel
11. jaanuar 2019

MaaMaailma ookeanid soojenevad üha kiirenevas tempos, kliimamuutus ohustab suurt osa mereelustikust, mis on ühtlasi planeedi tähtis toiduvaru, teatasid neljapäeval teadlased.

USA ajakirjas Science avaldatud uuringu tulemused lükkasid ümber varasemad teated viimaste aastate pausist kliima soojenemises.

Uusim tehnoloogia näitab, et seesugust katkestust pole kunagi olnud, suurendades taas muret kliimamuutuste tempo ja selle mõju pärast planeedi peamisele puhvrile – ookeanidele.

“Ookeanide soojenemine on kliimamuutuse väga tähtis näitaja ning meil on tugevad tõendid, et see soojeneb kiiremini, kui me arvasime,” ütles uuringu kaasautor Zeke Hausfather California ülikoolist Berkeleys.

Umbes 93 protsenti ülemäärasest soojusest, mis on fossiilkütuste põletamisest tekkinud kasvuhoonegaaside tõttu maakera ümber lõksus, akumuleerub maailma ookeanides.

Viimane raport rajanes neljale ajavahemikus 2014 kuni 2017 avaldatud uuringule, mis hindasid täpsemalt viimaseid suundumusi ookeanide temperatuuris, võimaldades teadlastel täpsustada tulevikuprognoose.

Võtmeteguriks täpsemate andmete saamisel on ookeanijälgimislaevastik Argo, kuhu kuulub ligi 4000 ujuvrobotit, mis triivivad maailma ookeanides ning sukelduvad iga mõne päeva tagant 2000 meetri sügavusele, mõõtes pinnale tõustes ookeani temperatuuri, pH-d, soolsust ja muid infokilde, on öeldud uuringus.

Analüüs näitab, et ookeanid soojenevad samas tempos õhutemperatuuriga.

Ning kui kasvuhoonegaaside vähendamise osas midagi ette ei võeta, “siis ennustavad mudelid, et ülemine 2000-meetrine kiht maailma ookeanidest soojeneb sajandi lõpuks 0,78 kraadi Celsiust võrra”, seisab uuringus.

See toob omakorda liustike ja jäämägede sulamise tõttu kaasa merevee 30-sentimeetrise tõusu, lisasid teadlased, hoiatades, et 2018. aasta saab väga tõenäoliselt olema varasematest soojem.

“Üleilmse soojenemise signaali on selle muutumisel palju lihtsam tuvastada ookeanides kui maapinnal,” lausus Hausfather.

Allikas: BNS, 11.01.2019